افراد چاق | مغز های پیرتری دارند | تغذیه سالم

یافته های تحقیقات پزشکی نشون دهنده اون هستش که چاقی سرعت بالارفتن سن مغز رو بیشتر می کندو قشر سفید مغز در آدمایی که اضافه وزن دارن، با کم شدن زیادی در مقایسه با افراد لاغر همراه س.

 

 

نتیجه تحقیقات انجام شده به وسیله دانشگاه کمبریج انگلیس حکایت از اون داره که مغز افراد چاق با سرعت بیشتری در مقایسه با مغز افراد لاغر پیر می شه. قشر سفید مغز افراد چاق میان سال، از سن واقعی شون ۱۰ سال پیرتر به نظر می رسه. قشر سفید، واقعا رابطه بین نواحی جور واجور مغز رو بوجود میاره و شرایط انتقال اطلاعات بین مناطق جور واجور رو جفت و جور می کنه.

 

طبیعتا با بالا رفتن سن، مغز افراد هم پیر می شه ولی محققان می گن که چاقی سرعت بالارفتن سن مغز رو بیشتر می کنه. اونا با این وجود اخطار دادن که چاقی در بروز مریضیایی مثل دیابت، سرطان و مشکلات قلبی هم اثر میذاره. در تحقیقی که برروی ۴۷۳ نفر بین سنین ۲۰ تا ۸۷ سال به عمل اومده، محققان به این نتیجه رسیدن که تاثیر چاقی برروی ساختار مغز به طور کامل محسوسه. آدمایی که مورد تحقیق قرار گرفتن به وسیله مرکز سن و علوم اعصاب کمبریج انتخاب شدن و نتیجه این تحقیق در ژورنال نوروبیولوژی سن منتشر شد.

محققان اطلاعات افراد رو در دو دسته طبقه بندی کردن:

افراد لاغر و آدمایی با اضافه وزن و طی این تحقیق حجم قشر سفید مغز افراد رو مورد بررسی قرار دادن. قشر سفید مغز در آدمایی که اضافه وزن دارن، با کم شدن زیادی در مقایسه با افراد لاغر همراه بود. این تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدن که حجم قشرسفید مغز در فرد چاق ۵۰ ساله، برابر با حجم قشرسفید مغز تو یه فرد لاغر ۶۰ ساله س.

محققان در عین حال این تفاوتا رو در افراد میان سال هم بررسی کردن و به این جمع بندی رسیدن که مغز افراد در این بازه سنی، خیلی حساسه. هنوز دلیل این اتفاق که به چه دلیل قشر سفید مغز در افراد چاق با کم شدن چشم گیری مواجه می شه مشخص نشده. دکتر لیزا رونن از دانشگاه کمبریج دراین باره گفته:« ما فقط می تونیم گمانه زنی کنیم که چاقی چیجوری می تونه باعث این تغییرات شه و این که چاقی از جمله عواقب تغییرات مغزیه یا خیر.»

پروفسور پل فلچر هم گفته:« ما جمعیت سن بالا زیادی داریم که اندازه چاقی در اونا در حال زیاد شدنه. پس این مهمه که به بررسی اثرات این موضوع بپردازیم. ما به این نتیجه رسیدیم که مغز افراد میان سال واقعا حساس هستن. مهم اینه که ببینیم که با کاهش وزن در این افراد، این اثرات سوء در مغز افراد، برگشت پذیره یا خیر.» محققان با انجام تست IQ مشابهی در این افراد، هیچ ارتباطی میان چاقی و زیاد شدن وزن با تواناییای شناختی افراد نیافته ان.

پروفسور صدف فاروقی دراین باره گفته:« ما هنوز نمی دونیم که این ماجرا، چه تاثیراتی در ساختار مغز میذاره. این نقطه شروعی واسه ما واسه انجام تحقیقات عمیق تری در مورد اثرات چاقی، رژیم و ورزش برروی مغز و حافظه س.»

طب سوزنی خوبه؟

محققان چینی براین باورند که طب سوزنی می تونه در بهبود حافظه افراد سن بالا اثر داشته باشه. اونا اعلام کردن که افراد بعد از دو ماه انجام این درمان ۳هزار ساله، در تستای شناختی کارکرد بهتری داشتن و تاثیرگذاری طب سوزنی در این افراد، به اندازه به کار گیری داروای در رابطه بوده.

محققان دانشگاه وو هان یافته های این تحقیقات رو در ژورنال  BMJ طب سوزنی در پزشکی منتشر کردن و یافته های ۵ تحقیقشان برروی ۵۶۸ مریض رو اعلام کردن. پروفسور ادزاد ارنست از دانشگاه اکستر اعلام کرده که طب سوزنی چینی هیچوقت نتایجی منفی نداشته.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *