افراد چاق مراقب کلیه های خود باشند | چاقی

دخالت خیلی زود پزشکان واسه جلوگیری از مریضی کلیه در بیماران چاق الزامیه.
محققان در تازه ترین تحقیقات خود به این نتیجه رسیدن که چاقی با کارکرد ضعیف کلیه ها در ارتباطه.
به گزارش پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا، تحقیقات جدید نشون داد که چاقی با خطر دچار شدن به بیماریهای کلیوی رابطه  داره. به گفته محققان، علاوه بر این، وقتی که بیماریهای دیگه مانند دیابت و فشار خون بالا که با چاقی در رابطه هستن در افراد ظاهر شه، کاهش در کارکرد کلیه می تونه طولانی تر شه.

محققان داده های نزدیک به ۳ هزار فرد جوون مشکی و سفید رو که در کلیه های خود کارکرد طبیعی داشتن، مورد بررسی قرار دادن. شرکت کنندگانی که به صورت میانگین ۳۵ سال سن داشتن براساس چهار رده از نظر شاخص توده بدن (BMI)، چربی بدن، قد و وزن گروه بندی شدن. این گروه ها شامل وزن طبیعی، اضافه وزن، چاق و بسیار چاق بودن. با گذشت زمان، کارکرد کلیه در تموم شرکت کنندگان کم شد، اما این کاهش در میان افراد دارای اضافه وزن و چاق بسیار بیشتر و سریعتر بود و این به نظر می رسه فقطً با شاخص توده بدن ربط داره.

دکتر ونسا گروبز استاد دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو گفت: در این زمان ما دیابت، فشار خون بالا و فرایندهای التهابی، شاخص توده بدن رو در کاهش کارکرد کلیه یه پیشگو حساب کردیم.

به گفته محققان، چیز منحصر بفردی هست که نشون میده زیادتر از اندازه بزرگ بودن بدن بر کارکرد کلیه اثر میذاره. این محققان هم اینکه به این نتیجه رسیدن که اندازه گیری سطح خونی پروتئینی به نام سیستاتین C از راه های اندازه گیری عادی سطح کراتینین در تشخیص تغییرات کارکرد کلیه بهتره.

محققان گفتن، یافته های این مطالعه که تازگیاً در مجله آمریکایی بیماریهای کلیه منتشر شده، نشون داد که دخالت خیلی زود پزشکان واسه جلوگیری از مریضی کلیه در بیماران چاق الزامیه. هرچند این مطالعه رابطه بین چاقی و افزایش خطر دچار شدن به مریضیای کلیوی رو نشون داده اما یه رابطه دلیل و معلولی رو ثابت نمی کنه.

منبع : فارس

جمع آوری سلامت اکاایران

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *