افراد چاق توانایی کمتری در تشخیص “بو” دارند | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : جمعه, ۰۷ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۵۶

محققان می گن آدمایی که چاق هستن توانایی کمتری نسبت به بقیه افراد درزمینهٔ تشخیص و تمییز "بو" دارن.

به گزارش خبرآنلاین، محققان دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند واسه اولین بار به مطالعه رابطه بین چاقی و حس بویایی پرداختن که یافته های تحقیقاتشون در Obesity reviews منتشرشده س.

 

بررسی اسناد پزشکی دپارتمان علوم غذایی اوتاگو و هم ۱۵۰۰ پرونده کلینیکای جور واجور سلطنتی در جهان نشون داد رابطه محکمی میان چاقی و حس بویایی هست به این معنا که فرد هرچقدر لاغرتر باشه، حس بویایی قوی تری هم داره و هرچقدر چاق تر باشه، حس بویایی ضعیف تری داره.

 

دکتر «می پنگ» مسئول این تحقیق گفت: پس از جمع آوری دلایل فهمیدیم که پیوندی قوی میان وزن بدن فرد با توانایی بویایی در ایشون هست. فردی که بو رو بهتر تشخیص میده، باریک و لاغرتره و برعکس.

 

ایشون اضافه کرد: بو نقش مهمی در خوردن غذا داره و بر چگونگی شناسایی و انتخاب میان طعمای جور واجور موثره و ممکنه خطر چاقی در آدمایی که انتخاب غذای ناجور دارن، بیشتر شه.

 

به گفته ایشون انتخاب غلات با شکر و چربی کمتر می تونه انتخاب یه فرد لاغر باشه و یا انتخاب رژیم غذایی پرنمک و البته خوشمزه تر و چرب تر می تونه انتخاب یه فرد چاق باشه.

 

دکتر پنگ عقیده داره جراحی واسه کم کردن وزن درواقع یه جور ریست کردن سیستم عصبی مغزه تا بتونه بویایی بهتری نسبت به قبل داشته باشه.

 

 

.

منبع :

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *