افراد چاق بیشتر مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند & | سالمندان

افراد چاق بیشتر مستعد دچار شدن به پوکی استخون هستن

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان اعلام کردن که چاقی رو باید در گروه عوامل خطرساز در دچار شدن به پوکی استخون و کاهش تراکم استخوانی به حساب آورد. اونا می گن در بعضی از کسائی که اضافه وزن دارن، چربی در داخل استخون مخفی می شه و این می تونه استخون رو ضعیف و شکننده کنه. چاقی به عواملی که می تونه باعث پوکی استخون شه اضافه شده.

پوکی استخون معمولا به نحیف بودن و شکنندگی ظاهری در رابطه شناخته می شه.

محققان آمریکایی فهمیدن که در بعضی از کسائی که اضافه وزن دارن، چربی در داخل استخون مخفی می شه و این می تونه استخون رو ضعیف و شکننده کنه.

یافته های این مطالعه نشون داد که چربی مغز استخون در آدمایی که پوکی استخون دارن بیشتره.

محققان هاروارد در بوستون بدن ۱۰۶ زن و مرد چاق اما سالم رو اسکن کردن. اسکنا نشون داد که چربی در درون کبد، عضلات و مغز استخون مخفی می شه.

دکتر میریام بردلا که این مطالعه رو انجام داد میگه کسائی که در دور و بر کمر چربی زیادی دارن بیشتر با این خطر روبرو هستن.

مغز استخون محل فعالیت سلولای مسئول تشکیل استخوانه. بردلا دلیل میاره که وجود سلولای چربی در مغز استخون باعث شکنندگی اونا می شه.

اون میگه که اگه ستون فقرات پر از چربی باشه، به اندازه لازم محکم نیس. به گفته اون وقتی تصور می شد که چاقی مانعِ از بین رفتن استخون می شه. اما اونا فهمیدن که این غلطه.

محققان می گن که با در نظر گرفتن اینکه هیچکی نمی تونه تعیین کنه که چربی بدنش کجا جمع شه، بهترین راه چاره لاغر موندن است.

یافته های این تحقیق در نشریه رادیولوژی چاپ شده .

تخمین زده می شه که تقریبا سه میلیون نفر در انگلیس پوکی استخون دارا باشن.

در آمریکا، ۱/۵ میلیون شکستگی به وجود اومده به وسیله استئوپروز در سال دیده می شه که هفتصدهزار مورد اون در مهرها، دویست و پنجاه هزار مورد در استخون رادیوس، دویست و پنجاه هزار مورد در لگن و سیصدهزار مورد در بقیه استخون‎ها رخ میدن.

شکستگیای لگن خیلی بد ترین آسیب استئوپروز بوده و اندازه مرگ ومیر اون در سال اول بیشتر از ۲۰٪ است. بیشتر از ۵۰٪ بیماران گرفتار به شکستگی لگن قادر به برگشت به حالت وایس تاده قبلی نبوده و تقریبا ۱۰٪ اونا نیاز به تسهیلات مراقبتی دراز مدت دارن.

سه چهارم شکستگیای لگن در زنان اتفاق می افته.

بعد از سن ۵۰ سالگی، خطر بروز شکستگی لگن در طول زندگی واسه زنان سفیدپوست ۱۷٪ و واسه مردان سفیدپوست ۶٪ هستش.

اگه امتحان تراکم مواد معدنی استخون رو ملاک قضاوت بذاریم،۱۳ الی ۱۷ میلیون زن دچار کاهش توده استخوانی در گردن استخون ران بوده و ۴ الی ۶ میلیون زن سفیدپوست یائسه گرفتار به استئوپروز هستن.

هرچند اندازه مشکلات(موربیدیته) در شکستگیای مهره ای کمتره، اما اندازه مرگ ومیر اونا به دلیل خطر بیماریای ریوی و قلبی-عروقی بیشتره.

فقط یه سوم از شکستگیای مهره ای که در پرتونگاری تشخیص داده می شن، تحت مراقبت طبی قرار می گیرن. در زنا پوکی استخون در سن ۳۵ سالگی شروع می شه.

.

منبع :

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *