افراد چاق با خطر کمبود ویتامین D روبرو هستند & | بیماری

: افراد چاق با خطر کمبود ویتامین D روبرو هستن

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محقیین باور دارن که  افراد چاق و دارای اضافه وزن سطح ویتامین دی کمتری دارن .

مریضی اصلی حاصل کمبود ویتامین D ، راشیتیسم و استئوپروز  است .

ویتامینهای D یه گروه الکلهای حلقوی جدا از استرولها هستن که دارای خاصیت ضد مریضی راشیتیسم هستن. استرولها الکلهای حلقوی جدا از کربور حلقوی سیر شده و ۱۷ کربن دار به نام سیکلو پنتانو پرهیدو فنانترن هستن. ازاستخلاف کربنهای ۱۳ و ۱۰ این ترکیب به وسیله دو ریشه متیل هسته ۱۹ کربن دار تولید می شه. کلسترول که یه استرول جانوریه از هسته فوق جدا می شه. ارگواسترول که در گیاهان و هم در زنگ چاودار هست دارای فرمول شیمیایی مثل کلستروله.

محققان انگلیسی با بررسی ۴۲ هزار تن به این نتیجه رسیدن آدمایی که به چاقی گرفتار هستن بیشتر در برابر کمبود ویتامین D قرار دارن.

محققان در این بررسی با مطالعه شاخص توده بدنی که واسه مقایسه وزن و قد فرد استفاده می شه به این نتیجه رسیدن افزایش چربی بدن باعث می شه تا از اندازه ویتامین D بدن در حدود ۴ درصد کم شه.

یکی از محققان این مطالعه گفت: رابطه چاقی با کم شدن ویتامین D در افراد نشون میده که باید اهمیت کنترل و درمان کمبود این ویتامین جدی گرفته شه.

محققان فکر می کنن: افراد باید همزمان که نسبت به جذب ویتامین D از راه نور خورشید توجه دارا باشن نباید اجازه بدن وزنشون از اندازه مطلوب بالاتر رود.

یافته های تحقیقات گذشته هم نشون داده بود که جمع شدن چربی در ناحیه شکم و چاق شدن سریع با کمبود ویتامین D رابطه داره .

به طور کامل مشخص نیس که چاقی به خودی خود باعث کمبود سطح ویتامین D می شه و یا دلیل دیگری داره . اما یه مطالعه کوچیک نشون میده که اضافه کردن ویتامین D در رژیم غذایی کالری محدود، ممکنه به افراد چاق با سطح پایین ویتامین D کمک کنه که آسون تر وزن کم کنن .

مریضی اصلی حاصل ویتامین D ، راشیتیسم یا نرمی استخوانه . این مریضی در اثر کمبود کلسیم و فسفر در زمان رشد استخوانها در کودکانه. این مشکلات در استخوانهای اصلی و بلند اتفاق افتاده و فرد دچار درد و سستی عضلات می شه.

به دلیل اینکه استخوانها دارای املاح کمتری هستن، وزن رو تحمل نمی کنن و انحنا پیدا میکنن. مشکلات دیگه ، تشکیل برجستگیهای دکمه مانند روی ستون فقرات ، جمجمه بزرگ و سینه برجسته س. مچ دست و پا پهن می شه که از علایم اولیه و قابل تشخیص به وسیله رادیوگرافیه.

استئوپروز یا پوکی استخون یکی از بیماریهاییه که خیلی از سالمندان خصوصا زنان بدون گرفتار می شن.

در این مریضی استخون از داخل تخلیه می شه و املاح استخوانی کم میشه. عامل اصلی موثر تغییرات هورمونی بدنه. در این مریضی اندازه ویتامین D کم میشه ولی درمان با ویتامین D تاثیر چندانی نداره.

تنها میشه پیشنهاد کرد واسه پیشگیری از دچار شدن ، از دوران جوونی اندازه کافی کلسیم و فسفر به همراه ویتامین D مصرف شه.

علاوه بر نور آفتاب که آسونترین راه واسه به دست آوردن این ویتامینه منابع غذایی از جمله ماهیهای چرب مثل قزل آلا و شاه ماهی و شیر و مشتقات اون غنی از ویتامین گروه D هستن.

ده دقیقه قرار گرفتن در برابر نور آفتاب به شکل روزانه واسه تولید ویتامین دی کافیه.

میانگین نیاز روزانه بزرگسالان به ویتامین دی از راه رژیم غذایی یا مکمل ۴۰۰ واحد بین المللیه. وضعیت ویتامین دی براساس سن و وزن و محل زندگی و زمان در برابر بودن آفتاب، فرق داره.

.

منبع :

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *