افراد پیر عکس های بزرگ را بهتر می بینند | سالمندان

افراد پیر عکسای بزرگ رو بهتر می بینن

یکی از مهمترین شاخصای دوران پیری اینه که روند همه حرکات آدم کنه می شه، اما متخصصین به این نتیجه رسیدن که افراد سن بالا تو یه مورد سریعتر از افراد جوون عمل میکنن؛ «دیدن تصاویر و عکسای بزرگ.»

مغز افراد جوون میتونه تا در میان ازدحام و صدا با وفق دادن خود با صداها تصاویر رو ببینن اما وقتی سن بالا میره این روند و این توانایی مغز کم میشه پس نمی تونه صداها و تصاویر رو بدون هیچ سختی ای با هم وفق دهد. مغز افراد مریض تضادهای رنگی رو راحت تر و بهتر تشخیص میده و خیلی راحت نقاط دید و چشم خود رو با اون وفق میده. اما در افراد جوون به دلیل توافق رنگ با تصاویر این حالت آرامتر و یواش تر اتفاق میفته.
این فرق رو می تونیم با تماشای یه بازی فوتبال واسه شما روشن کنیم. واسه افراد سن بالا دنبال کردن حرکات فردی اعضای تیم مشکله اما می تونن حرکت تیمی رو بهتر و روشن تر ببینن. اونا تصاویر کلی و بزرگتر رو خیلی بهتر می بینن تا اینکه به جزئیات بپردازند.
وقتی که افراد پیرتر می شن، دقیق شدن و فوکوس کردن روی یه نکته و ندیده گرفتن نقاط دیگه به طور کاملً مشکل و سخت می شه و تلاش خیلی زیادی لازمه تا بشه این گیجی و حواس پرتی رو نابود کرد و هماهنگ شد. ما این موضوع رو در صحبت، درک و در آخر در بینایی میبینیم. ما هنوز بدرستی رابطه دقیق همه اینا با هم رو نمی دونیم و فکر می کنیم چگونگی بینایی و چشمی تحت اثر سلولای عصبی فرستنده س و با بالا رفتن سن تغییراتی در چگونگی فرستادن و بعضی وقتا دلیلی بازدارنده در سلولای مغز به وجود میاد.

ویرایش و خلاصه کردن:

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *