افراد وسواسی این مطلب را از دست ندهند! | بیماری

: پیشنهادایی واسه افراد وسواسی

افراد وسواسی که دارای حساسیت نفسانی شدیدی در مورد نجاست هستن، لازمه واسه رهایی خود از مریضی وسواس به پیشنهادای زیر عمل کنن.

سوال

چند سالیه که به مریضی وسواس گرفتار شده ام و این موضوع منو بسیار عذاب میده، و روز به روز این حالت در من شدید شدن می شه تا جایی که در همه چیز شک می کنم

و همه زندگی ام براساس شک استوار گشته. بیشترین شک من درباره غذا و وسایل مرطوبه، به خاطر همین نمی تونم مثل بقیه مردم عادی زندگی کنم.

وقتی داخل مکانی میشم فوری جوراب ام رو از پای خود بیرون میارم چون فکر می کنم جوراب ام عرق کرده و بر اثر تماس با نجس، نجس می شن، حتی من بر سجاده هم نمی تونم بشینم.

هر وقت بر اون می شینم بر اثر وسوسه نفس از روی اون بلند میشم تا نکنه پرزهای سجاده به لباس ام بچسبد و مجبور به شستن اونا شوم.

در گذشته اینجور نبودم، حالا از این کارام خجالت می کشم و همیشه دوست دارم کسی رو در عالم رؤیا ببینم و مشکلاتم رو با اون در میان بذارم و یا معجزه ای اتفاق بیفته و زندگی ام رو از این رو به اونو کنه و به حالت گذشته ام برگردم. امیدوارم منو راهنمایی فرمایید.

جواب:

احکام طهارت و نجاست همونه که در رساله های عملیه گفته شده. از نظر شرعی همه وسایل محکوم به طهارت هستن، مگه مواردی که شارع حکم به نجاست اونا کرده و واسه آدم هم یقین به اون حاصل شده.

در این صورت خلاص شدن از مریضی وسواس احتیاج به رؤیا و معجزه نداره، بلکه باید مکلّف ذوق و سلیقه شخصی خود رو کنار گذاشته و متعبّد و مؤمن به دست ورات شرع مقدس باشه و چیزی رو که یقین به نجس بودن اون نداره، نجس ندونه.

چون شما از کجا به نجاستِ در و دیوار و سجاده و بقیه اشیایی که استفاده می کنین، یقین پیدا کردین؟ چیجوری یقین پیدا کردین که پرزهای سجاده ای که روی اون راه می رید یا می شینین، نجس هستن

و نجاست اونا به جوراب و لباس و بدن شما سرایت می کنه؟ پس در این صورت توجه به وسواس واسه شما جایز نیس. مقداری نبود توجه به وسوسه نجاست و تمرین نبود توجه به شما کمک می کنه تا به خواست و توفیق خدا خود رو از وسواس نجات بدین.

باید اینم بگیم که، افراد وسواسی که دارای حساسیت نفسانی شدیدی در مورد نجاست هستن، لازمه واسه رهایی خود از مریضی وسواس به پیشنهادای زیر عمل کنن:

۱. از نظر شرع مقدس، در طهارت و نجاست، اصل بر طهارت اشیاءه. یعنی در هر موردی که کمترین تردیدی در نجس شدن اون واسه شما بدست اومد، واجبه حکم به نبود نجاست کنین.

۲. کسائی که دارای حساسیت نفسانی شدیدی در مورد نجاست هستن (به این افراد در اصطلاح فقهی وسواسی می گن)، حتی اگه بعضی وقتا یقین به نجاست هم پیدا کردن،

باید حکم به نبود نجاست کنن، مگه در مواردی که نجس شدن یه شی ء رو با چشمون خود ببینن، طوری که اگه کس دیگه ای هم اونو ببینه، یقین به سرایت نجاست پیدا کنه، فقط در این موارد باید حکم به نجاست کنن.

ادامه اجرای این حکم در مورد افراد مزبور تا وقتیه که این حساسیت کلا از بین بره.

۳. هر شی ء یا عضوی که نجس می شه، واسه تطهیر اون، یه بار شستن با آب لوله کشی بعد از نابودی عین نجاست کافیه.

تکرار در شستن یا فرو بردن اون در آب لازم نیس، و اگه شی ء نجس مثل پارچه و مانند اون باشه، باید طبق احتیاط به مقدار معمولی فشار یا تکون داده شه تا آب از اون خارج شه.

۴. از اون جایی که شما به این حساسیت شدید در برابر نجاست گرفتار هستین، باید بدونین که غبار نجس در هیچ صورتی نسبت به شما نجس نیس و هم مراقبت از دستای کودک چه پاک باشه

یا نجس و هم اینکه دقت در این که خون از بدن زائل شده یا خیر، لازم نیس. این حکم درباره شما تا وقتی که این حساسیت از بین نرفته ، باقیه.

۵. دین اسلام دارای احکام آسون و منطبق با ذات بشریه، پس اونو بر خود مشکل نکنین و با این کار باعث وارد شدن ضرر و اذیت به جسم و روحتون نگردید.

حالت دلهره و اضطراب در این موارد زندگی رو بر شما تلخ می کنه، و خدا راضی به رنج و عذاب شما و کسائی که با شما رابطه دارن، نیس.

شکرگزار نعمت دین آسون باشین و شکر این نعمت، عمل براساس تعلیمات خدا تبارک و تعالیه.

۶. این حالت یه وضعیت گذرا و قابل علاجیه. خیلیا بعد از دچار شدن به اون، با روش نامبرده از اون نجات پیدا کردن. به خدا توکل کنین و نفس خود رو با همت و اراده آرامش ببخشین. ان شاءالله موفق باشین.

و در آخر به این نکته توجه کنین که وسواس حرامه و شخص وسواسی جایز نیس به شک خود توجه کنه (بلکه یقین اینجور فردی هم اگه برخاسته از وسواس باشه، معتبر نیس.)

.

منبع : mihantaz.com

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *