افراد میانسال افسرده نباشند! | سالمندان

دپرس بودن واسه خانمای میانسال حکم سم رو داره و می تونه خیلی راحت منتهی به سکته قلبی در اونا شه!

افسردگی طولانی مدت ممکنه خطر دچار شدن به سکته مغزی رو در میان بزرگسالان دو برابر زیاد کنه، این در حالیه که به گفته محققان حتی در صورت از بین رفتن علائم افسردگی، بازم خطر سکته هست.

تحقیقات قبلی نشون داده که افسردگی با خطر دچار شدن به فشار خون بالا، ناهنجاریای سیستم عصبی خودمختار و افزایش پاسخای التهابی همراه س.

براساس تحقیقات منتشر شده در مجله انجمن قلب آمریکا، افسردگی دراز مدت ممکنه خطر سکته مغزی در بزرگسالان رو بیشتر از دو برابر زیاد کنه. خطر سکته مغزی حتی پس از رفع علائم افسردگی، بازم باقی می مونه.

بر این پایه محققان مطالعاتی رو روی ١۶١٧٨ شرکت کننده (با سنین ۵٠ سال به بالا) انجام دادن. هر دو سال یه بار، از سال ١٩٩٨ تا ٢٠١٠، مصاحبه هایی با این افراد در مورد علائم افسردگی، سابقه سکته و عوامل خطر سکته انجام شد.

طبق مصاحبه های محققان، ١١٩٢ مورد سکته در طول ١٢ سال گزارش شد. آدمایی که علائم شدید افسردگی رو در دو مصاحبه متوالی داشتن، احتمال سکته در اونا بیشتر از ٢ برابر بود. آدمایی که علائم عادی افسردگی رو در مصاحبه اول گزارش دادن، اما در مصاحبه دوم این علائم رو نداشتن، خطر سکته در اونا ۶۶ درصد بیشتر بود.

طبق یافته های این مطالعه، درمان، حتی اگه واسه افسردگی اثر داشته باشه، ممکنه یافته های مثبت فوری واسه خطر سکته مغزی نداشته باشه. محققان هم اینکه نشون دادن که تاثیر کاهش افسردگی ممکنه بر زنان نسبت به مردان قوی تر باشه.

کارشناسان براساس بررسیای قبلی خود مشاهده کرده بودن که افسردگی و احتمال دچار شدن به بیماریای قلبی با همدیگه در رابطه هستن، هرچند طبق تحقیقات جدید این رابطه در زنان میانسال بیشتره.

در این بررسی پزشکان آمریکایی دیدن زنائی که حدود ۵۵ سال سن و کمتر دارن و از افسردگی شدید یا ناچیز رنج می برن بیشتر در برابر دچار شدن به مریضی شریانای کرونری، حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ بر اثر عارضه های قلبی هستن.

یکی از محققان این مطالعه گفت: زنان در این سن بیشتر مستعد افسردگی هستن پس افسردگی می تونه عامل خطرزای نهفته ای در اونا باشه و توضیح بده به چه دلیل زنان در این سن نسبت به مردان بیشتر به بیماریای قلبی گرفتار می شن.

در بررسی دیگه محققان به آزمایش علائم افسردگی در بیشتر از ۳۰۰۰ نفر پرداختن که همه اونا مریضی قلبی داشته یا مستعد دچار شدن به اون بودن و به این نتیجه رسیدن زنان ۵۵ سال و جوون تر دو برابر بیشتر در برابر حمله قلبی و مشکلات مربوط به اون هستن.

مشرق

منبع : hidoctor.ir

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *