افراد معمولا مطابق با اینکه شما چه لباسی بر تن دارید | با شما برخورد می کنند & | بیماری

: افراد معمولا برابر با اینکه شما چه لباسی بر تن دارین، با شما برخورد می کنن

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله ،  تسوِتِلینا کرویتسر از بلغارستان در اول اقامتش در آلمان با هنجارهای نوین پوششی در این کشور به طور کامل ناآشنا بود. اون معمولا آرایش غلیظی داشت، مینی ژوپ می پوشید و به ناخن هاش لاکایی با رنگ تند می زد؛ بدون اینکه متوجه باشه، با ظاهرش بسیار جلب توجه می کرد.

یه بار موقع خرید نون جمله ای از یه مرد شنیده بود، بدون اون که در اول متوجه منظور گوینده شده باشه. خانوم کرویتسر پس از یه مدت پی برده بود که ظاهر اون در آلمان معنی به طور کامل متفاوتی داره. اون مرد فکر کرده بود که این زن یه فاحشهه. کرویتسر هم اینکه در دانشگاه و در محل کار هم فهمید که بسیار جلب توجه می کنه و افراد اونو بخاطر ظاهرش جدی نمی گیرن.

جنبه منفی کلیشه ها

کرویتسر میگه: «به دلیل اخباری که در مورد تجارت زنان در اروپای شرقی و معروفیت فحشا در این منطقه هست، تنها بخاطر لهجه بلغاری ام در چارچوب این کلیشه ها قرار می گرفتم.» واسه کرویتسر تنها راهی که موند این بود که خود رو با قوانین نوین پوششی در آلمان تطبیق دهد.

کرویتسر در مورد علوم مربوط به اروپای شرقی تحصیل کرده و تا حالا در مورد پیش داوری و کلیشه های موجود در جوامع، مقالات زیادی نوشته. اون باور داره که وجود کلیشه ها عادی و حتی به درد بخور هستن. اما اونا می تونن در بعضی موارد مضر هم باشن: «پیش داوری افراد رو از دید ذهنی بسته نگه می داره.»

“پوشش، شخصیت می سازه”

نادین توماس، مدیر سالن مد برلین، به ضرب المثل قدیمی آلمانی “پوشش، شخصیت می سازه” باور داره. ایشون میگه: «افراد معمولا برابر با اینکه شما چه لباسی بر تن دارین، با شما برخورد می کنن.»

نادین توماس به شرکتا و هتلا خدمات مشاوره ای در مورد انتخاب پوشش مناسب ارائه میده. اون میگه: «در آلمان در محیط کار بازم سبک پوشش سنتی رایجه. پوشیدن لباس دکلته یا پوشیدن مینی ژوپ تابوه و طول دامن باید دست کم تا زانو برسه.»

اون در دوره هایی که برگزار می کنه به زنان نشون میده که پوشیدن مینی ژوپ تا چه حد آزادی حرکت رو از اونا میگیره. زنان در یکی از تمرینا میفهمن که واسه برداشتن چیزی از روی زمین در حالی که مینی ژوپ بر تن دارن، چه تصویری از خود به همکاران انتقال میدن.

تسوِتِلینا کرویتسر پس از یه مدت یاد نمی گیرین تا در آلمان انگار لباس بپوشد که کمتر جلب توجه کنه. اون کمتر آرایش می کرد تا دیگه در چارچوب کلیشه ها قرار نگیره. کرویتسر وقتی که پس از پنج سال دوباره به وطن خود برگشت، با چهره بهت زده مادرش روبه رو شد.

مادرش به اون گفته بود: «مثل مریضا شده ای. مگه به اندازه کافی پول نداری که لباس مناسب بخری؟» کرویتسر با شلوار جین، تی شرتی معمولی و کفشای ورزشی دیگه با تصویر عادی زن بلغاری هماهنگی نداشت.

.

منبع :

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *