افرادی که علاقه به مصرف نمک دارند | رژیم غذایی

نمک یکی از افزودنیا محبوبه که در طعم دهی به غذا و بعضی از میوه ها بسیار استفاده میشن،در این مقاله از دکتر سلام شما رو با گروه هایی آشنا میکنیم که علاقه زیادی به مصرف نمک دارن.

کارشناسان می گن شما نباید در روز، بیشتر از ۲۳۰۰ میلی گرم نمک استفاده کنین، اما باوجود همه تاکیداشون، بعید نیس که نتونین میل تون به شوری رو کنترل کنین و دست از اضافه کردن نمک به غذاا ورندارید.

به گزارش بلاغ، کارشناسان می گن شما نباید در روز، بیشتر از ۲۳۰۰ میلی گرم نمک استفاده کنین، اما باوجود همه تاکیداشون، بعید نیس که نتونین میل تون به شوری رو کنترل کنین و دست از اضافه کردن نمک به غذاا ورندارید. ما در ادامه توضیح می دیم که به چه دلیل میل به خوردن نمک، شما رو رها نمی کنه. به نقل از سلامت نیوز، حتما خودتون هم میدونید که مصرف نمک و سدیم بیشتر، چه بر سر سلامت تون می آورد. اضافه وزن، بالارفتن فشارخون، آسیب دیدن چشما و افزایش آب میان بافتای بدن، ازجمله مشکلاتیه که نمک دوستا با اون درگیر می شن.

این افراد عاشق اضافه کردن نمک به غذای شون هستن

کارشناسان می گن شما نباید در روز، بیشتر از ۲۳۰۰ میلی گرم نمک استفاده کنین، اما باوجود همه تاکیداشون، بعید نیس که نتونین میل تون به شوری رو کنترل کنین و دست از اضافه کردن نمک به غذاا ورندارید. ما در ادامه توضیح می دیم که به چه دلیل میل به خوردن نمک، شما رو رها نمی کنه.

ورزشکارید:

اگه واسه یه دوره طولانی (بیشتر از یه ساعت) شدیدا ورزش کردین، شاید میل تون به خوردن نمک بیشتر از روزای قبل شده. بدن شما در این شرایط، سدیم بیشتری رو می خواد و درصورت بی بهره موندن از اون، با مشکلاتی مثل سرگیجه، گیجی و ضعف روبه رو می شه. بیشتر افراد، بعداز ورزش کردن، مقدار زیادی آب می خورن تا مایعات ازدست رفته بدن شون رو جانشین کنن، اما بیشتر اونا، فراموش میکنن که با تعریق، بدن شون حجم زیادی سدیم هم از دست داده.

جنوبی هستین:

ساکنان شهرای گرم یا کسائی که به خاطر کارشون در هوای گرم فعالیت می کنن، میل زیادی به مصرف نمک بیشتر دارن. اونا هم درست مانند ورزشکاران، همیشه با تعریق درگیر هستن و علاوه بر نیاز زیادی که به نوشیدن آب بیشتر دارن، تا سراغ نمکدان نرن، بدن شون آروم نمی شه.

کلیه هاتون خوب کار نمی کنه:

اگه به بیماریای کلیوی دچار باشین، شاید سدیم خیلی از راه ادرار از بدن شما بیرون میره و واسه برگردوندن اون به بدن تون، باید سراغ نمکدان برید. این مشکل ممکنه سردرد، ضعف شدید و احساس خستگی رو در شما بسازه و درصورت ادامه پیدا کردنش، حتما باید اونو با کارشناسان در میان بذارین.

داروای دیورتیک مصرف می کنین:

کسائی که مجبور به مصرف دارو های مدر هستن، با کم شدن سطح سدیم بدن درگیر می شن. به خاطر اینکه این داروا موجب افزایش حجم ادرار می شن، بدن مصرف کنندگان شون اندازه زیادی سدیم رو از راه ادرار از دست میده.

پیر شدین:

با بالارفتن سن، شاید نیاز بیشتری به مصرف نمک احساس می کنین. افراد در میانسالی و پیری، درصورت مصرف نمک بیشتر، کارکرد ذهنی بهتری پیدا می کنن، اما به خاطر اینکه بالارفتن سن، بیشتر با افزایش فشارخون هم همراه س، بهتره به جای مصرف خودسرانه سدیم بیشتر، موضوع رو با دکتر تون درمیون بذارین.

بلاغ نیوز

.

منبع : hidoctor.ir

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *