افرادی که سکته می کنند باید تا ۵ سال مراقب باشند | بیماری

: مجله علمی ایران : پژوهشی درباره سکته نشون داده آدمایی که یه بار از سکته جون به در بردن٬ بیشتر از چیزی که در گذشته تصور می شد٬ در خطر هستن.

به گزارش بی بی سی، محققان کانادایی می گن آدمایی که یه بار سکته مغزی کامل یا ناقص کردن٬ دو برابر بیشتر از هم سنای خود در برابر سکته دوباره٬ حمله قلبی یا خطر مرگ تو یه سال بعد از سکته اول هستن. هم اینکه دست کم تا پنج سال بعد از سکته اول٬ خطر بیخ گوش این بیمارانه.

در این تحقیق بیشتر از ۲۶ هزار نفر که تجربه سکته مغزی داشتن٬ تحت نظر گرفته شدن.

الان ۹۰ روز اول بعد از سکته٬ دوره بحرانی واسه بعضی از بیماران خاص در نظر گرفته می شه اما به باور دکتر ریچارد شوراتز٬ مدیر اصلی این تحقیق٬ نجات یافتگان سکته باید تا مدتا یا چند سال تحت نظارت دقیق باشن.

محاسبه منظم فشار خون٬ ضربان قلب و تغییر روش زندگی از جمله ورزش کردن و سیگار نکشیدن از مواردیه که به گفته دکتر شوارتز باید تا چند سال بعد از سکته رعایت شه.

۳۶ درصد یا تقریبا یه سوم آدمایی که در این تحقیق تحت نظر بودن٬ تا پنج سال بعد از سکته اول٬ یا دوباره سکته مغزی و قلبی کردن یا از دنیا رفته ان.

در کشورای در حال پیشرفت٬ سکته اولین یا دومین عامل مرگه. اما در کشورای پیشرفته شمال آمریکا و غرب اروپا٬ سکته سومین یا چهارمین عامل مرگه.

دکتر “مایکل هیل” به مجله انجمن پزشکی کانادا گفته بر خلاف تصور عمومی که سکته افراد سن بالا رو تهدید می کنه٬ این مریضی یه تهدید واسه عموم جامعه س.

.

منبع :

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *