افرادی که ساعت های زیادی به نمایشگر رایانه خیره می شوند دچار خشکی چشم می گردند – | بیماری

: آدمایی که ساعتای زیادی به نمایشگر رایانه خیره می شن دچار خشکی چشم می گردن

محققان علوم پزشکی در کشور ژاپن می گن یافته های بررسیای اونا نشون داده آدمایی که به دلیل نوع شغل خود ساعتای زیادی به صفحه نمایشگر رایانه خیره می شن، با تغییراتی در مایع اشکی چشم روبرو و در آخر به مریضی خشکی چشم گرفتار می شن.

علائم خشکی چشم از مشکلات کوتاه(تحریک چشم) تا مریضیای شدید سطحی چشم رو شامل می شه و علائم مریضی در آخر روز بدتر می شه.

هم اینکه احساس وجود جسم خارجی، سوزش، خشکی، ترس از نور، در موارد نادری تاری دید، قرمزی چشم، خستگی و سنگینی چشم از علائم شایع مریضی خشکی چشمه .

پروتئینی به نام MUC5AC که تشکیل دهنده بخشی از لایه طبیعی موکوس یا غشای اشکه، رطوبت چشم رو تامین می کنه.

محققان ژاپنی در این تحقیق، اشکای چشمون ۹۶ کارمند یه اداره در ژاپن رو مورد بررسی قرار دادن و طی این بررسی اندازه پروتئین MUC5AC اونا رو تعیین کردن.

کارمندانی که شغلشون نیازمند نگاه کردن به نمایشگر رایانه بود، پرسشنامه هایی رو در مورد ساعتایی که از رایانه استفاده می کردن و علایم مشکلات چشمی خود پر کردن.

محققان به این نتیجه رسیدن آدمایی که روزانه بیشتر از ۷ ساعت به نمایشگر رایانه خیره می شن، به طور میانگین دارای ۵.۹ نانوگرم/میلی گرم MUC5AC هستن. و در مقابل آدمایی که ساعتای کمتری رو به تماشای نمایشگرها می پرداختن اندازه ۹.۶ نانوگرم/میلی گرم از این پروتئین رو داشتن.

هم اینکه افراد گرفتار به خشکی چشم دارای میانگین ۳.۵ نانوگرم/میلی گرم MUC5AC و افراد غیر گرفتار دارای ۸.۲ نانوگرم/میلی گرم از این پروتئین هستن.

به گفته دکتر یویچی، مولف ارشد این تحقیق، آدمایی که به نمایشگر خیره می شن کلا پلک چشمای خود رو در زمان انجام کار بیشتر از بقیه باز می کنن؛ همین امر در کنار پلک زدن کمتر دلیل تبخیر بیشتر اشک و بروز مریضی خشکی چشم می شه.

این محققان اعلام کردن کارمندانی که در مورد خشکی چشم خود نگرانن، می تونن با انجام تغییرات ساده احتمال دچار شدن به این مریضی رو کم کنن. اینطوری که نمایشگرها رو در سطوح کم ارتفاع بذارن و صفحه اونو به سمت بالا کج کنن.

هم اینکه به کار گیری دستگاه های بخور و دوری از قرار گرفتن در راه مستقیم باد دستگاه های تهویه هوا رو پیشنهاد کردن.

یافته های این تحقیق در نشریه Jama Ophthalmology منتشر شده.

.

منبع :

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *