افرادی که در صف انتظار وام ازدواج مانده اند | بیماری

: آدمایی که در صف انتظار وام ازدواج مونده ان

: اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در اراک نشون دهنده اینه که از اول مرداد تا آخر مهر سال جاری ۳۳۰هزار فقره وام ازدواج ۱۰میلیونی پرداخت شده. این در حالیه که طبق بخشنامه ابلاغ شده از طرف بانک مرکزی به شبکه بانکی، در طول ۳ماه مورد اشاره ولی الله سیف (مرداد- شهریور- مهر) باید ۴۵۰هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخت می شد و بانکا در این مدت از پرداخت بیشتر از ۲۶درصد این تعداد کوتاهی کردن.

روزنامه همشهری نوشت: اواخر فروردین ۹۵ بود که با تصویب بهارستان نشینان دوره نهم، سقف وام ازدواج جوانان واسه هر کدوم از زن و شوهر از ۳ میلیون تومن به ۱۰ میلیون تومن با دوره برگردوندن ۴ ساله زیاد شد و در بودجه ۹۵گنجانده شد. اون روز در آخر بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۹۵ نمایندگان مجلس با پیشنهاد الحاقی حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم به این لایحه موافقت کردن تا به این وسیله واسه پشتیبانی از ازدواج جوانان، بانک مرکزی موظف شه کلیه بانکا و مؤسسات اعتباری کشور رو مجبور کنه و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج رو در اولویت اول پرداخت بذارن.
براساس تبصره یه این مصوبه مبلغ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج واسه هر کدوم از زن و شوهر به ۱۰میلیون تومن زیاد می شه و تبصره ۲، بانک مرکزی رو موظف می کنه دادن این تسهیلات رو طوری مدیریت کنه که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در آخر هر ماه کمتر از ۵۰هزار نفر باشه. براساس تبصره ۳نیز بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانکای متخلف در این مورد رو برعهده داره. پیرو این مصوبه مجلس، بانک مرکزی طی بخشنامه ای به شبکه بانکی، مقرر کرد که «شبکه بانکی از مرداد نسبت به پرداخت ماهانه ۱۵۰هزار فقره وام ازدواج با یه ضامن معتبر، اقدام و هر ۱۵روز آمار و کارکرد خود رو در این مورد به بانک مرکزی ارسال کنن.» بخشنامه ای که دلایل از نبود تعهد نظام بانکی به اون حکایت می کنن. اظهارات گذشته رئیس کل بانک مرکزی، گزارش میدونی از بانکای ارائه دهنده وام ازدواج تو تهران و هم اینکه رصد «سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج» عقب موندگی از اهداف تعیین شده رو تأیید می کنن.
اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در اراک نشون دهنده اینه که از اول مرداد تا آخر مهر سال جاری ۳۳۰هزار فقره وام ازدواج ۱۰میلیونی پرداخت شده. این در حالیه که طبق بخشنامه ابلاغ شده از طرف بانک مرکزی به شبکه بانکی، در طول ۳ماه مورد اشاره ولی الله سیف (مرداد- شهریور- مهر) باید ۴۵۰هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخت می شد و بانکا در این مدت از پرداخت بیشتر از ۲۶درصد این تعداد کوتاهی کردن.
بانکا اما، اگه کسی درباره وام ازدواج از اونا سؤال کنه سرراست ترین جوابشون اینه که «ما هیچ اطلاعی نداریم، خواهندگان به تشخیص بانک مرکزی و بعد از تأمین منابع به شبکه بانکی معرفی می شن.» به همین قیاس، تو تهران هیچ کدوم از بانکای متولی پرداخت وام ازدواج، اطلاعی از اندازه منابع تخصیص داده شده به وام ازدواج یا وضعیت خواهندگان دریافت این وام به ما ارائه ندادند؛ پیشنهاد اونا فقط ثبت نام در سامانه تسهیلات ازدواجه و در صف موندن و صبر کردن.
دراین میان وضعیت در «سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج» ناگوارتره. در این سامانه خواهندگان باید یکی از بانکایی رو انتخاب کنن که اول اینکه در شهر محل سکونت اونا وام ازدواج بده و دوم اینکه هنوز ظرفیت صف اون تکمیل و اسمش از فهرست حذف نشده باشه. واسه همینه که خواهندگان استانی مانند خراسان جنوبی قادر به انتخاب هیچ بانکی نیستن و نمی تونن واسه دریافت وام ازدواج ثبت نام کنن.
از دیگر سو خواهندگان مازندرانی هم باید در انتهای سنگین ترین صف این سامانه، پشت سر ۱۶هزار نفری بشینن که فعلا در صف منتظرن. در این سامانه وضعیت خواهندگان تهرانی هم خیلی تعریفی نداره؛ واسه اونا فقط ۲بانک کارآفرین و حکمت باقی مونده ان که این دو هم هرچند همه با هم حدود ۴هزار نفر صف دارن اما طبق اظهارات کارکنان هر کدوم از این بانکا، هنوز منابع قابل تخصیص به وام ازدواج در این بانکا تأمین نشده و واسه همینه که استقبال از اونا کمتر ازبانکای بزرگ مثل ملی، سپه و مسکن بوده که صف هاشون تو تهران تکمیل شده.
آمار ثبت نام در سامانه ازدواج
تا لحظه تنظیم این گزارش، تعداد آدمایی که در صف بانکای موجود در سامانه ازدواج نشسته ان به ۱۸۶هزار و ۶۰۲نفر رسیده. این تعداد جدای از افرادیه که در صف بانکایی مونده ان که حتی واسه صف نشینی هم ثبت نام جدید ندارن. در ۲۱مهرماه حدود ۷۰۰هزار درخواست کننده در صف دریافت وام ازدواج قرار داشتن و به نظر می رسه عقبه کارکرد فعلی بانکا، صفی به مراتب سنگین تر در آینده ای نزدیک هستش.

منبع :

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *