افرادی که در خواب عرق می کنند بخوانند | بیماری

بیشتر ما مشکل عرق کردن در خواب و یا تعریق شبونه رو تجربه کردیم. بعضی وقتا به دلیل یائسه گی در زنان بعضی سرماخورده گیا و یا استرس و نگرانی فکری بیشتر از اندازه این مشکل پیش میاد. باید بگیم که این مشکل واقعا آزار دهنده س. در ادامه درباره دلیل بروز این آسیب و راه های درمان و بهبودی اون مفصل صحبت می کنیم.

دلایل و راه های درمان تعریق شبونه

دلیل تعریق شبونه چیه؟

پزشکا در مراحل اولیه درمان مریضی تماشاگر شکایت بیماران از تعریق شبونه هستن. عرق کردن در خواب به هر نوع افزایش تعرق بدن در طول شب می گن. البته اگه دمای تختخواب شما بالا باشه یا اینکه لباس زیادی بپوشید، عرق کردن به طور کامل طبیعیه. واسه ایجاد فرق بین تعریق شبونه به وجود اومده به وسیله مشکلات پزشکی و عرق کردنی که به دلیل گرمای محیط به وجود میاد، دکترها تعریق شبونه رو شرایطی می دونن که دلیل می شه تا تختخواب شما شدیدا خیس شه.

در مطالعه ای که روی ۲۲۶۷ مریض انجام شده بود، مشخص شد ۴۱ درصد اونا ماه قبل دچار تعریق شبونه شده بودن، پس تعریق شبونه در بین اونا عمومیت داشت. البته باید بین سرخ شدن بینی و صورت هم هنگام خواب و عرق کردن در خواب فرق قائل شد. دلایل زیادی واسه این هست. واسه تشخیص دلیل اصلی وقوع اون تو یه مریض، دکتر باید به گذشته بیماریای فرد دسترسی داشته باشه و واسه تشخیص دلیل اصلی، دستور انجام آزمایش پزشکی بده.

دلایل بیشتر در مورد تعریق شبونه:

مشکلات هورمونی: مشکل فئوکروموسیتوما (یه نوع تومور غده آدرنال که هورمونی به نام کاتکول آمین رو بیش ازحد تولید می کنه)، سندرم کارسینوئید (تولید بیش ازحد هورمون خاصی به وسیله تومورهایی در شش یا دستگاه گوارش) و پرکاری تیروئید و مواردی که در پایین گفته شده، از دیگر عوامل هستن:

التهاب درون شامه قلب: در این شرایط به طور طولانی اندازه زیادی عرق تولید می شه؛ بدون اینکه دلیل اصلی عفونت مشخص باشه.

به صورت عمومی، مریضی سل عفونتیه که بیشتر دلیل عرق کردن در خواب می شه. هر چند عفونت به وجود اومده به وسیله باکتری هم می تونه یکی از دلایل اون باشه.

= اندوکاردیت (التهاب رگای قلبی)

= استئومیلیت (التهاب استخون ها)

= آبسه (مثلا جوشا، آپاندیس، لوزها، دیورتیکولیت)

= ویروس ایدز

= سرطان: تعریق شبونه یکی از نشونه های اولیه بعضی از شکلای جور واجور سرطان است. یکی از عمومی ترین شکلای جور واجور این نوع سرطان، لنفومه. هر چند آدمایی که در اونا سرطان تشخیص داده نشده هم نشونه هایی مثل کاهش وزن بی دلیل و تب رو تجربه می کنن.

داروهای ضد افسردگیمصرف بعضی داروها هم می تونن دلیل تعریق شبونه شن. در صورت تشخیص داده نشدن سرطان یا بقیه بیماریا عموما مصرف بعضی داروها هم می تونه دلیل ایجاد این مشکل شه. داروهای ضد افسردگی در بالاترین جایگاه علل تعریق شبونه قرار دارن، داروهایی مثل (tricyclic)، داروهای بازدارنده سروتونین(SSRIs) و ونلافاکسین. بقیه داروهای مربوط به روان پزشکی هم می تونن دلیل این آسیب شن.

بقیه داروها: داروهایی که دلیل کاهش تب می شن مثل آسپرین و استامینوفن هم می تونن دلیل این مشکل شن. داروهایی که دلیل سرخ شدن پوست به خصوص روی گردن و گونه می شن هم این مشکل رو ایجاد می کنن. بعضی از این داروها شامل:

= نیاسین (نایاکور، نیاسپان، سلو نیاسین) در دوزهای بالا واسه درمان مشکل لیپید مصرف می شه.

= تاموکسیفن

= هیدرازین

= نیتروگلیسرین و سیلدنافیل، تعداد دیگری از داروها هم وجود دارن که در فهرست بالا به اونا اشاره نشده بود، مثل کورتیزون، پردنیزون و پردنیزولون.

شرایط نورولوژیک: مشکلات نورولوژیک می تونه دلیل افزایش عرق کردن به صورت کلی بشه، مشکلاتی مثل مشکل اتونوم، سکته و نوروپاتی اتونومیک.

یائسگی و دوران قبل از یائسگی

خون ریزیای همراه با دوران تغییرات یائسگی می تونه در شب اتفاق بیفته و دلیل تعریق شبونه شه. این موضوع در بین زنان بسیار شایعه. مهمه بدونیم علائم یائسگی می تونه چند سال قبل از وقوع اون، شروع شن.

کمبود قند خون (هیپوگلیسمی)

بعضی وقتا کمبود قند خون (هیپوگلیسمی) می تونه دلیل عرق کردن شه. افراد گرفتار به دیابت که انسولین یا داروهای ضددیابت مصرف می کنن ممکنه شرایط هیپوگلیسمی رو در شب تجربه کنن و این موضوع دلیل عرق کردن می شه.

دلایل دیگه تعریق شبونه چیه؟

بسته به دلیلی که پشت این مریضی هست ممکنه نشونه های دیگه هم در مورد تعریق شبونه وجود داشته باشه. مثلا:

= بعضی عفونتا و سرطان؛

= لرز و سردشدن به وجود اومده به وسیله تب؛

= کاهش وزن به وجود اومده به وسیله مشکلات لنفوم (غدد لنفاوی

= تعریق شبونه به وجود اومده به وسیله مشکلات دوران یائسگی مثل خشکی واژن، خون ریزی در طول روز یا تغییر خلق وخو.

= مصرف بعضی داروها می تونه اثرات جانبی مثل عرق کردن در خواب داشته باشه. بقیه شرایطی که دلیل افزایش عرق در بیست و چاری می شن می تونن دلیل افزایش تعریق شبونه هم بشن.

واسه درمان اون به سراغ کدوم دکتر بریم؟

تعریق شبونه به وسیله پزشکان داخلی، دکتر عمومی، کارشناسان زنان تشخیص داده می شه. اگه این آسیب به بیماریای دیگه در رابطه باشه باید سراغ کارشناسان غدد درون ریز، مغز و اعصاب، بیماریای عفونی یا انکولوژی رفت.

راه های درمان عرق کردن در خواب

درمان این آسیب به علل بروز اون وابسته. به طور خلاصه تعریق شبونه مشکل حادی نیس. اما بعضی وقتا نشونه های پنهونی پشت اون هست. آدمایی که بدون دلیل دچار این مشکل می شن، باید به دکتر مراجعه کنن.

بیشتر بدونین:

چگونگی خرید و به کار گیری داروها و قرص سقط جنین

مشکلی به نام عرق کف دست و پا و راه درمان قطعی

این علایم می گن شما کمبود ویتامین دارین

مام زیر بغل یا اسپری کدوم مناسب تره؟

.

منبع : niksho.com

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *