افرادی که حامل جهش ژنتیکی موسوم به ( PSEN۱ ) هستند | ممکن است در سنین نوجوانی به آلزایمر مبتلا شوند & | بیماری

: آدمایی که حامل جهش ژنتیکی موسوم به ( PSEN۱ ) هستن، ممکنه در سنین نوجوونی به فراموشی گرفتار شن

محققان علوم پزشکی در ایالات متحد امریکا می گن یافته های یه مطالعه نوین اونا نشون داده که شناخت نوع خاصی از  مریضی فراموشی در نوجوانان، تقریبا ۲۰ سال قبل از بروز علائم اون می تونه راه رو واسه تشخیص زودتر از موعد معمولی این مریضی و بهبود روشای درمانی اون همیشه سازه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  مریضی فراموشی ( Alzheimer’s disease  ) یه مریضی تحلیل برنده و پیش رونده سیستم عصبی مرکزی انسانه که باعث نابودی قوای عقلانی می شه.

منشاء این مریضی دقیقا معلوم نیس و علاجی هم واسه اون فعلاً در دسترس نیس. تغییرات زیادی در مغز مریض اتفاق می افته که باعث کوچیک شدن مغز و هم از بین رفتن سلولای مغزی می شه و به جای اونا اشکال خاصی به نام “پلاکهای پیری” در مغز به وجود می آید.

در این تحقیقات معلوم شده حدود نصف یه گروه ۴۴ نفری از نوجوانان ۱۸ تا ۲۶ ساله ای که در این آزمایش شرکت داشتن، حامل یه جهش ژنتیکی موسوم به PSEN۱) Presenilin۱)  هستن که احتمال دچار شدن به فراموشی رو در سنین نوجوونی زیاد می کنه.

تصویربرداریای مغزی، چند تست خون و تجزیه و تحلیلای انجام شده روی مایع مغزی – نخاعی (CSF) نشون داد که از ۴۴ نوجوون شرکت کننده، ۲۰ نفر حامل ژن PSEN۱ هستن.

به گفته این کارشناسان، نوجوانانی که حامل ژن جهش یافته PSEN۱ هستن، فعالیت بیشتری رو در نواحی از مغز موسوم به هیپوکامپ که در کارکرد حافظه نقش داره و پاراهیپوکامپ، تجربه می کنن و هم اینکه حجم سلولای خاکستری در نواحی خاصی از مغز این نوجوانان کمتره.

هیپوکمپوس (هیپوکام یا هیپوکامپ)، ساختمون عصبی خمیده ایه در مغز که در کف شاخ میانی بطن طرفی مغز قرار داره.

هیپوکمپوس از سازوارهای سیستم لیمبیک است که شکلی مثل اسب دریایی داره و در اعماق لب گیجگاهی جای گرفته.

هیپوکمپوس از دو شاخ منحنی وار تشکیل شده که به بادامه مغز ختم می شن. هیپوکامپ از بخشهای مهم مغز پستاندارانه .

هیپوکمپ مسئول حافظه دوره و پیش مغز رو از آزمودهای گذشته ما آگاه می کنه. این سیستم خاطرات گذشته رو به شکل کوتاه و یا دراز مدت حفظ میکنه.

تحقیقات گذشته محققان تو یه گروه زنان سالخورده نشون می ده بعضی هدایایی رو که چند سال قبل از شوهران شون گرفتن و در اون احساسات عاطفوی دخالت داره در صورت به یادآوری این خاطرات فعالیت هیپوکامپوس شدید شدن می شه. این ناحیه از مغز جزء اولین نواحی مغزه که در مریضی پارکینسون آسیب می بینه.

یافته های این آزمایشات هم اینکه نشون داد که مایع مغزی – نخاعی در نوجوانان حامل این ژن، شامل مقادیر بیشتری از پروتئینیه که در رسوب کردن پلاکای آمیلوئید در مغز نقش داره. این پلاکا زیست بیان کننده اصلی این مریضی فراموشی هستن.

.

منبع :

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *