افرادی که این ویتامین را ندارند | ۷۷% ضعیف ترند! | بیماری

: پربیننده ترین هـا

محققان سطح ویتامین D رو در خون بیشتر از ۱۰۰ ورزشکار بررسی کردن. اونا هم اینکه سرعت دوندگی، ارتفاع و اندازه پرش، وزن و یه تکرار بیشینه (۱RM) این ورزشکاران رو هم آزمایش کردن. حدودا یه نفر از هر ۳ نفر از این ورزشکاران با کمبود سطح ویتامین D (کمتر از ۷۲ نانومول در هر لیتر خون) مواجه بود.

واسه اینکه بتونیم بیشترین حد قدرت رو محاسبه کنیم، باید در مرحله اول بدونیم بیشترین حد وزنه ای که یه فرد می تونه واسه تعداد یه بار اونو حرکت دهد چه مقداریه. که به اون یه تکرار بیشینه یا ۱RM میگن.

ورزشکارایی که از کمبود ویتامین D رنج می بردن نسبت به آدمایی که مقادیر بالاتری از این ویتامین رو داشتن، تو یه تکرار بیشینه حرکت اِسکوات به اندازه ۷۷ درصد ضعیف تر عمل میکردن. علاوه بر این مسئله، دوی درجا به اندازه ۱۸ درصد آروم تر، پرش عمودی به اندازه ۱۵ درصد کوتاه تر و هم اینکه پرش افقی این آدما به اندازه ۸۰ درصد کوتاه تر از اونا بود.

چه دلیلی می تونه داشته باشه؟

دکتر ریچل هیلدبراند میگه یکی از تئوریای مطرح شده اینه که ویتامین D می تونه به شکلی موثر به آزاد شدنِ کلسیم از سلولای ماهیچه هنگام روند انقباض عضلانی کمک کنه.

این عمل می تونه منتهی به انقباضای سریع تر و قوی تر کمک کنه. بدین معنا که شما می تونین بیشتر بپرید، سریع تر بدوید و یا وزنه سنگین تری رو بلند کنین.

دکتر براد شوئِنفلد، استادیار رشته علوم تمرینیِ کالج لِمن، نسبت به نقش خیلی مهم ویتامین D روی قدرت افراد دودلی داره. ایشون عقیده داره که تحقیق نامبرده در ابعاد کوچیک انجام شده و فقط روی ارتباطی بین ویتامین D و قدرت تمرکز کرده؛ به خاطر همین نمی تونه این مسئله رو به عنوان دلیل و معلول قبول کرد.

با این حال، ایشون میگه که دلایلی هست که براساس اون میشه به نقش ویتامین D در قدرت ماهیچه و رشد اون فهمید.

صرفنظر از این مسائل، تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۰ نشون داد که ۴۲ درصد افراد بزرگسال آمریکایی با مشکل کمبود ویتامین D مواجه هستن. پس به طور کامل پیشنهاد شده تا سطح کافی از این ویتامین رو بگیریم.

پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم آمریکا پیشنهاد کرده که روزانه بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ IU ویتامین د مصرف کنیم. به این منظور شما می تونین از مواد غذاییِ پر از این ویتامین مانند ماهیای پرچرب یا شیر تقویت شده استفاده کنین که حدود ۱۰۰ IU ویتامین د در هر فنجون اون پیدا میشه. هم اینکه در صورت نیاز مصرف مکملا هم پیشنهاد می شه.

منبع: پرسیار

.

منبع :

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *