افرادی که اضافه وزن دارند بخوانند | ورزش

آدمایی که اضافه وزن دارن بخونن

افراد دچار اضافه وزن یا چاقی حتی اگه بقیه عوامل خطرزا رو نداشته باشن، احتمال بیشتری واسه دچار شدن به بیماریای قلبی و سکته مغزی دارن.

چاقی وضعیتی ناسالمه چون که باعث وارد اومدن فشار و بار اضافی به قلب می شه، پس ضرورت کاهش وزن الزامیه.

چاقی می تونه فشار و کلسترول خون رو زیاد کنه و ممکنه منتهی به بروز مریضی قند خون (دیابت) شه. کاهش وزن یکی از بهترین راه های کاهش خطرات قلبی و بقیه مریضی هاست.

شما از راه رسیدن به وزن دلخواه و حفظ اون می تونین اندازه خطر دچار شدن به مریضی قلبی رو کم کنین. این به معنی کاهش مصرف چربی و افزایش مصرف میوه جات، سبزیجات و حبوباته، هم اینکه اندازه فعالیت جسمی هم باید زیاد شه.

شروع یه رژیم غذایی شاید آسون باشه، اما ادامه دادن اون سخته. اول باید با تعیین اهداف، خود رو آماده کرده و در مورد مشکلات موجود بر سر راهتون فکر کنین و تصمیم بگیرین که چیجوری با مشکلات مواجه شید.

مشاوره با یه متخصص تغذیه یا رژیم درمانی در مورد برنامه غذایی مناسب واسه شما مطلوبه. به کار گیری رژیمایی که هر از چند گاه مد می شن و غذا نخوردن به خاطر کاهش سریع وزن، عاقلانه نیس چراکه شما یه شبه دچار اضافه وزن نشدین. موفق ترین آدمایی که رژیم غذایی می گیرن، می دونن که باید این تغییرات رو در طول زمان بسازن و نباید ناامید شن و رژیم غذایی رو رها کنن.

در مورد عادات غذایی خود فکر کنین. شما به شکل عادتی غذا می خورید یا فقط وقتی که گرسنه اید این کار رو انجام می دید؟ اگه فهمیدین که به شکل خودکار وقتی که هر شب مقابل تلویزیون نشسته اید چیزی می خورید، بهتره تغییراتی رو بسازین.

تصمیم بگیرین که چیجوری وسوسه غذا خوردن رو کنترل کنین. وقتی که غذاهای پرکالری به شما پیشنهاد می شه، اونا رو با ادب ولی حتماً رد کنین. تلاش کنین اگه بیرون از خونه غذا می خورید، جایی رو در نظر داشته باشین که بتونین غذاهای کم کالری تر رو انتخاب کنین.

آهسته غذا بخورین و لقمهای کوچیک وردارین و قبل از خوردن کامل لقمه اول از برداشتن لقمه دوم دوری کنین.

به جای روزانه یه وعده غذای اصلی، چند وعده غذای سبک بخورین اما هیچ کدوم رو حذف نکنین. شکلای جور واجور مختلفی از غذاهای سالم مثل میوه ها، سبزیجات، غلات، ماکارونی، نخود و لوبیای خشک، اجناس لبنی کم چرب یا بدون چربی، گوشت قرمز، مرغ بدون پوست و ماهی رو استفاده کنین.

غذاها رو به روش برشته کردن، پختن در فر، کباب کردن و در آب جوشوندن بپزید تا چریی اون از بین بره و تا جایی که امکان داره غذاها رو در روغن سرخ نکنین.

برچسبای اطلاعات غذاها رو بخونین و از مصرف غذاهای شامل شکر، چربی اشباع، چربی ترانس و کالری بالا دوری کنین. بهتره از مصرف شیرینی جات، آبنبات و کیک دوری کنین هم اینکه آب زیادی بخورین و مصرف نوشیدنیای پرانرژی رو محدود کنین.

فعالیت جسمی رو زیاد کنین

فعالیت جسمی به اندازه رژیم غذایی در کمک به کاهش وزن هم اینکه واسه قلب، ریه ، استخوانا و عضلات هم خوبه. فعالیت منظم جسمی به کم شدن اندازه خطر دچار شدن به حمله قلبی، سکته مغزی، افزایش فشار خون و بقیه مشکلات سلامتی کمک می کنه. با دکتر یا مشاور بهداشتی در مورد برنامه مناسب فعالیت جسمی خود مشورت کنین.

.

منبع :

ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *