دسته‌بندی نشده

   66666b6666666666
دسته‌بندی نشده  دسته‌بندی نشده  دسته‌بندی نشده  دسته‌بندی نشده  دسته‌بندی نشده  دسته‌بندی نشده  دسته‌بندی نشده  دسته‌بندی نشده  دسته‌بندی نشده  دسته‌بندی نشده  دسته‌بندی نشده

پی کنی در زمینهای کلنگی و دج و زمین های نرم

     777777  

خاکریزی

تهیه مصالح خاکریزی

  55555555555

بتن چیست ؟

مواد تشکیل دهندهء بتن

دانه بندی بتن

نمونه برداری و آزمایش

اختلاط آزمایشی

پایایی ( دوام ) بتن

نسبت آب به سیمان

کارایی بتن

اسلامپ

حمل بتن

تدارکات پیش از بتن ریزی

متراکم کردن بتن (ویبراتور)

کار با ویبراتور ( دستگاه لرزاننده )

بتن با کیفیت خوب

آب

مواد مضاف

فنداسیون

عملکرد فنداسیون

انواع شالوده ها

علل استفاده از فولاد

انئاع فولاد مصرفی در بتن

حفاظت وانبار کردن فولاد

میلگرد گذاری ساده شالوده‌ها

میلگرد انتظار در پی طبقات

پوشش بتن میلگردها

حداقل سطح میلگرد در شالوده های بتنی

شناژ افقی تحتانی ( شناژ رابطبین فنداسیون )

ستون و عملکرد آن

انواع ستون از نظر شکل مقطع

پی صفحه ای

نکاتی که باید در بتن ریزی سازه‌ها مسلح رعایت کرد.

بتن ریزی در هوا گرم

بتن ریزی در هوای سرد

بتن ریزی داخل شبکه

قالب بندی (مقدمه )

نقش قالب بندی

هدف ازقالب بندی

انواع قالب

شمع فلزی

هزینهء قالب بندی

مواد آزاد کننده قالب

باز کردن قالب

انواع سیمان

حداقل مقدار سیمان

بتن و بتن آرمه

مقاومت بتن

بتن با حباب هوا

ویژگی ‌های مهم بتن

بتن ریزی با دستگاه

معایب وجود هوا در بتن

وسایل تراکم

تاریخچه شرکت :

شرکت سازگار بنای دز در تاریخ 11/7/1377 تأسیس شد . سهام‏داران این شرکت مهندس عبدالرحمن بیدمال و آقای عبدالرسول اندرراد می‏باشند که ضمناً آقای اندر راد به عنوان رئیس هیئت مدیره نیز مشغول فعالیت می‏باشند .

مجموعه فعالیت‏های گذشته :

1- اجرای دو دهانه کلوزت 64 اینچ در محور اهواز - آبادان .

2- اجرای هفت دهانه سیفون به اندازه 52 اینچ در جاده اروند کنار- آبادان

3- کلینیک تخصصی بیمارستان امام علی (ع) واقع در تیپ 2 دزفول .

4- اجرای شبکه فاضلاب پادگان پشتیبانی منطقه 6 به قطر 400 میلی‏متر

5- احداث دو بلوک چهار طبقه 32 واحدی به کاربرد مسکونی در پشتیبانی منطقه 6 دزفول

پروژه‏های در حال ساخت

1- بنای یادمان شهدای شهرستان دزفول واقع در میدان شیخ انصاری با 40/27 متر ارتفاع و از نوع اسکلت بتنی .

2- اجرای حسینیه بزرگ ثارالله به مساحت 600 مترمربع واقع در جاده ساحلی رو به روی بقعه رودبند . این ساختمان نیز با اسکلت بتنی می‏باشد .

پی‏کنی در زمین‏های کلنگی ودج و زمین‏های نرم

پی‏کنی در زمین‏های کلنگی ودج و زمین‏های نرم باید مطابق اندازه‏های داده شده در نقشه‏ها و دستور کارها انجام گیرد .

چنانچه جنس زمین اقتضا نماید جهت جلوگیری از ریزش سطوح گود برداری شده و طبق دستور کارهای صادره از طرف دستگاه نظارت چوب بست لازم انجام خواهد شد و مسئولیت اجرای صحیح عملیات از نظر مسائل فنی و اجرایی با پیمانکار بوده و در صورت هر گونه خرابی و ریزش به هزینه پیمانکار و با نظارت مهندسین مشاور وضع زمین به حالت طبیعی باز گرانده می‏شود .

خاکریزی

خاکریزی ممکن است روی سطوح خاکبرداری شده یا روی زمین طبیعی پس از برداشتن خاک نباتی انجام می‏شود و سپس باید آبپاشی و تا تراکم 95% به روش آشومدیفیه کوبیده شود . چنانچه خاک حاصل از خاکبرداری و گود برداری با توافق مهندسین مشاور برای استفاده در خاکریزی‏ها مناسب تشخیص داده شود می‏توان از آن استفاده نمود و در غیر این صورت مصالح جدید یا ترکیبی مناسب از مصالح جدید و مصالح موجود را که دانه‏بندی پیوسته‏ای تشکیل دهند می‏توان استفاده نمود .

مصالحی که در خاکریزی‏ها بکار می‏رود باید کاملاً تمیز بوده و فاقد مواد آلی گیاهی و مواد نامساعد دیگر باشد . مصالح خاکریزی باید در قشرهای حداکثر 20 سانتی‏متر پخش و تسطیح و تا رطوبت اپتیمم مرطوب و با غلطک مناسب کوبیده شود. میزان کوبیدگی مورد نیاز در کلیه قشرهای خاکریزی باید از 95% تراکم به روش آشو مدیفیه اصلاح شده کمتر نبوده و در هر حال طبق دستور کارهای صادره از طرف دستگاه نظارت باشد .

تهیه مصالح خاکریزی

مصالح خاکریزی شامل مصالح طبیعی ( مخلوط رودخانه‏ای یا ترکیبی از شن و ماسه ) بدون گل و لای و لجن و روئیدنی‏ها و خاک نباتی و مواد مضر دیگر باشد و جنس دانه‏های تشکیل دهنده آن سخت و با دوام باشد .

بتن چیست ؟

بتن در مفهوم بسیار وسیع به هر ماده یا محصولی که از یک ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن تشکیل شده باشد اتلاف می‏شود . این ماده چسبنده عموماً حاصل فعل و انفعال سیمان‏های هیدرولیکی و آب می‏باشد . حتی امروزه چنین تعریفی از بتن شامل طیف وسیعی از محصولات می‏شود . بتن ممکن است از انواع مختلف سیمان و نیز پوزولانها ، سرباره کوره‏ها ، مواد مضاف ، گوگرد ، مواد افزودنی ، پلیمرها ، الیاف و غیره تهیه شود . هم چنین در نحوه ساخت آن ممکن است از حرارت ، بخار آب ، اتوکلاو ، خلاء ، فشارهای هیدرولیکی و متراکم کننده‏های مختلف استفاده شود . در اینجا سعی می‏شود از بتنی صحبت شود که مخلوطی از سیمان و آب و سنگدانه و در نهایت مواد افزودنی است .

اولین سؤالی که در این‏جا مطرح است این است که ارتباط بین مواد تشکیل دهنده مخلوط بتن چیست ؟ سه امکان وجود دارد : ابتدا ممکن است تصور شود که اصل ماده ساختمانی ماده چسبنده‏ای است که از هیدراتاسیون سیمان و آب ناشی شده است و سنگدانه‏ها به عنوان مواد ارزان و پر کننده این ماده چسبنده می‏باشد . امکان دوم این است که سنگدانه‏های درشت به عنوان سنگ‏های بنائی که توسط ملات به هم پیوسته‏اند در نظر گرفته شود و این ملات ، دوغاب سیمان و سنگدانه‏های ریزدانه باشد . امکان سوم این است که بتن بعنوان ماده‏ای از فاز مختلف یعنی سیمان هیدراته شده و دانه‏های سنگی در نظر گرفته شود .

بنابراین خواص بتن به خواص هر یک از فازها و فصل مشترک این دو فاز بستگی دارد . هر یک از نظریات دوم و سوم محدودیت‏هایی داشته و می‏توانند برای بیان رفتار بتن به کار روند ، لیکن در نظریه اول این مسائل وجود ندارد . اگر تصور شود که می‏توان سیمانی ارزانتر از سنگدانه‏ها نیز تهیه کرد ، این سؤال پیش می‏آید که آیا می‏توان سیمان و آب را به تنهایی به عنوان یک ماده ساختمانی ( بتن ) به کار برد ؟ پاسخ قطعاً منفی خواهد بود و علت آن تغییرات حجمی بالای خمیر سیمان می‏باشد . جمع شدگی خمیر خالص سیمان تقریباً به 10 برابر جمع شدگی بتنی با 250 کیلوگرم سیمان در مترمکعب می‏رسد . همین مسائل برای خزش و وارفتگی نیز مطرح است . علاوه بر این حرارت زیاد تولید شده ناشی از مصرف سیمان به مقدار زیاد ، به خصوص در آب و هوای گرم به سبب ایجاد ترک خواهد شد . هم چنین مشاهده می‏شود که سنگدانه ما نسبت به خمیر سیمان در مقابل حملات مواد شیمیایی پایدارترند اگر چه خمیر سیمان ینز در این محیط‏های خورنده نسبتاً پایدار است . بنابراین صرف نظر از قیمت ، مواد سنگی در بتن بسیار مفید خواهند بود .

مواد تشکیل دهنده بتن

بتن مخلوطی است از سیمان پرتلند ، آب ، شن ، ماسه و در صورت نیاز مواد افزودنی و یا مواد پوزولای که برای اصلاح خواص بتن در حین اختلات به آن افزوده می شود . طرح اختلاط بتن به جهت رسیدن به اهداف زیر صورت می پذیرد :

تهیه مخلوط خمیری به کارآیی و روانی مناسب بطوری که بتن بتواند به سهولت در قالبها ریخته ومتراکم شود و بخوبی میلگردها را در بر بگیرد بدون اینکه جدائی دانه ها با آب انداختن زیاد رو می دهد

بتن بایستی بعد از عمل آوری کافی ، جسمی بادوام ، غیر قابل نفوذ و بطور کلی دارای مقاومت فشاری مطابق این مشخصات فنی باشد .

دانه بندی

شن ماسه می بایست از ریز دانه تا درشت دانه بطور جداگانه دپوشده باشد و توزیع دانه بندی هر دپو می باست با نسبتهای زیر برای ورود به دستگاه مخلوط کن مطابقت نماید.

حدود دانه بندی سنگدانه های درشت در دپوهای جداگانه

اندازه الک استاندارد (mm)
درصد وزن رد شده از هر الک

75/4 تا 19(mm)
19 تا 38(mm)
38 تا 76(mm)

100 100

75 100 – 90

50 100 55 – 20

38 100 – 90
10 - 0

25 100 55 – 20
5 – 0

19 100 – 90
10 – 0

5/9 55 – 20
5 – 0

75/4 10 – 0

36/2 5 – 0

حدود دانه بندی سنگدانه ریز

اندازه الکهای استاندارد به میلیمتر درصد وزنی رد شده از هر الک

08/0
(mm)
(نمره 200) 15/0
(mm)
(نمره 100) 30/0
(mm)
(نمره 50) 60/0
(mm)
(نمره 30) 20/1
(mm)
(نمره 16) 40/2
(mm)
(نمره 8) 75/4
(mm)
(نمره 4) 5/9
(mm)
(نمره ⅜

0-50 2 – 10
10-30 25-60 50-85 80-100 95-100 100

در ضمن باید توجه داشت چه سنگدانه های درشت و چه سنگدانه های ریز میبایست تمیز ، مقاوم ، سخت و یکدست و بدون هر گونه اندود باشد .

دانه های مسطح : دانه ایست که نسبت پهنا به ضخامت ان بیش از 3 باشد .

دانه های میله ای : دانه ایست که نسبت طول به عرض آن بیش از 3 باشد .

باید توجه داشت که مقدار مواد آلی ، کلوفه های رسی ، پوشش و اندود خاکی ، دانه های سست و شکننده و سایر مواد غیر قابل قبول از درصد معینی که توسط مهندسی محاسب بدست می آید بیشتر نباشد . در ضمن درصد سایش مصالح درشت به روش لوس آنجلس نباید از درصد موردنظر تجاوز نماید .

نمونه برداری و آزمایش

نمونه هایی که از منابع قرضه شن و ماسه گرفته می شود بدین منظور است که مطابق آنها با مشخصات فنی کنترل شود . آزمایشاتی که بطور مرتب در تمام طول دوره استخراج مواد قرضه انجام می شود به شرح زیر است :

آزمایشات دانه بندی و ترسیم منحنی های دانه بندی .

آزمایش تعیین رطوبت .

تعیین مدول نرمی .

تعیین میزان مواد سوفاته و کلره در خاک منطقه .

آزمایش تعیین درصد ناخالصی ها .

اختلاط آزمایشی

طرح اختلاط آزمایش برای رده های مختلف بتن باید توسط پیمانکار برای بدست آوردن مخلوط هایی با حداکثر دانیسته ، حداقل آب محتوی ، حداقل نفوذ پذیری ، کارائی مناسب و مقاومت تعیین شده انجام شود طرح اختلاطهای بدست آمده می بایستی به تأیید دستگاه نظارت برسد .

نمونه های بتنی می بایست با شن و ماسه در حالت S.S.D تهیه گردند .

آزمایشات مقدماتی

آزمایشات مقدماتی با در نظر گرفتن نتایج حاصل از طرح اختلاط آزمایشی و با استفاده از سیمان و آب و شن و ماسه تهیه می گردد . آزمایشات مقدماتی در کارگاه ولی آزمایشات طرح اختلاط در آزمایشگاه انجام می شود .

پایائی ( دوام ) بتن

بتنی که در ساخت ، نگهداری آن تمامی مشخصات فنی رعایت شود دارای پایائی زیاد در برابر شرایط محیطی می‏باشد ، عوامل مهمی که باید برای دستیابی به بتن پایا به آن توجه شود به قرار زیر است .

نسبت آب به سیمان

از خصوصیات مهمی که بر دوام بتن اثر می‏گذارد میزان آب در مخلوط بتن است . بسته به شرایط محیطی و عملکرد سازد باید نسبت آب به سیمان در مشخصات فنی خصوصی قید شود .

شرایط اجرا نسبت آب به سیمان

1- بتن با شرایط نفوذ ناپذیر

الف – در رویا رویی با آب صاف
5/0

ب – در رویا رویی با آب لب شور و آب دریا
45/0

2- بتن در معرض شرایط مرطوب و یخ زدن

الف – جدول ، آبرو ، جان پناه و مقاطع با ضخامت کم
45/0

ب – سایر مقاطع
5/0

پ – بدون کاربرد مواد یخ‏زدا
45/0

3- برای حفاظت بتن آرمه در برابر خوردگی هنگام رویارویی با نمک‏های یخ‏زداوآب‏های لب‏شور، آب دریا وترشحات حاصل ازآن 45/0

کارآئی بتن

بتن کارآ بتنی است که بتوان براحتی آن را ساخت ، حمل نمود ، در قالب مورد نظر و متراکم نمود بدون این که در یکنواختی آن در طول مراحل فوق تغییری حاصل شود . کارآئی بتن بستگی به عوامل زیر داشته و پیمانکار ملزم به رعایت آن می‏باشد .

اسلامپ

کارآئی بتن به میزان اسلامپ و روانی بتن ساخته شده بستگی دارد . پیمانکار وظیفه دارد بتن مورد نظر را براساس اسلامپ خواسته شده ( نظارت ) و طبق نقشه‏های اجرائی اجرا نماید . بتن‏هائی که به هنگام ریختن ، اسلامپ‏شان با مشخصات خواسته شده مطابقت ننماید مردود بوده ، باید از مصرف آن خودداری شده و از کارگاه خارج گردند . اضافه نمودن آب برای بالا بردن اسلامپ بتن‏های سفت شده پس از ساخت بهیچ وجه مجاز نیست و این امر باعث تغییرات کلی خواهد شد . بسته به میزان اسلامپ ، و نوع کاربرد ، بتن به 4 گروه سفت ، خمیری ، شل و آبکی تقسیم می‏شود .

‹‹ میزان اسلامپ برای اعضا و قطعات بتنی ››

ردیف نوع عضو یا قطعه بتنی اسلامپ به میلی‏متر

حداقل حداکثر

1 شالوده‏ها و پی دیوارهای بتن آرمه 25 75

2 شالوده‏های با بتن ساده ، صندوقه‏ها و دیوارهای زیر سازه 25 75

3 تیرها و دیوارهای بتن آرمه 25 100

4 ستون‏ها 25 100

5 دال‏ها و پیاده‏روهای بتنی 25 75

6 بتن حجیم 25 50

حمل بتن

بتن باید طوری حمل شود که جدا شدن اجزای آن و کاهش اجزا و کاهش اسلاپ آن حداقل باشد . بتن با اسلامپ کم و دارای حباب‏های هوا بدلیل قوام خمیری آن ، قابلیت محل مناسب‏تری دارد . جدا شدن دانه‏های درست کاه نامناسب نخواهد بود . به شرط آن که سنگدانه‏ها مجدداً با مصالح ریز مخلوط شوند و یا بتن مورد نظر به عنوان لایه بالایی روی بتن قبلی ریخته شود . زیرا در این گونه مواد لرزاننده‏ها باعث متراکم شدن مصالح می‏گردند و کاهش اسلامپ بدلیل افزایش حرارت بتن ، خشک شدن آب بتن و نیز کاهش دوغاب سیمان رخ می‏دهد برای جلوگیری از این امر باید از قرارگیری بتن در معرض آفتاب و باد احتراز نمود .

تدارکات پیش از بتن ریزی

قبل از شروع عملیات بتن ریزی باید برخی اقدامات اولیه مانند ( پی‏ها باید حفر شوند - محل بتن ریزی کاملاً تمیز گردد - قالب‏ها ساخته و آماده شوند - آرماتورها باید در محل خود قرار گیرند ) و کلیه وسایل توکار را از قبیل پیچ‏ها - مهارها - لوله‏ها - کانال‏ها در و پنجره‏ها و چاله‏ها در جای خود قرار گیرند .

متراکم کردن بتن ( ویبراتور )

پس از ریختن بتن در محل مربوطه باید آن را در قالب‏ها جا داد به صورتی که تمام گوشه‏ها و زوایای قالب از بتن پر شود . سپس با وسایل لازم کار متراکم کردن بتن انجام می‏شود . برای این عمل با وسایلی مانند ‹‹ 1- میل زدن یا کوبیدن وزنه‏ای بر روی بتن‏های شل 2- استفاده از لرزاننده برای بقیه بتن‏ها ›› ویبراتورهای حجمی دارای انواع مختلف بوده و به درون بتن فرو می‏رود و حباب‏های هوای بتن را از داخل آن بیرون می‏کشند و سر مرتعش شونده ویبراتور در بتن فرو رفته و بتن را تا شعاع معینی می‏لرزاند . یک لوله قابل انعطاف سر مرتعش شونده را به موتور وصل می‏کند و باید به صورت عمودی در بتن فرو رود و حدود فواصل فرو رفتن آن در بتن حدوداً هر مرحله 3 ثانیه می‏باشد .

کار با ویبراتور ( دستگاه لرزاننده )

به هنگام کار با این دستگاه برای حفظ سلامت باید اقداماتی مانند زیر را رعایت نمود :

1- تمام سیم‏ها و کابل‏های برق باید از داخل لوله لاستیکی عبور کرده باشد ( جلوگیری از برق گرفتگی )

2- قسمت لرزاننده دستگاه باید به وسیله فنر یا لاستیک از قسمت فوقانی جدا شده باشد .

3- هنگام کار کردن با دستگاه نباید قسمت فلزی با جسم سخت یا محکم برخورد داشته باشد .

4- هنگامی که دستگاه زیاد از حد کار کرده باشد بمجرد اینکه گرم شد باید مدتی خاموش شود .

بتن با کیفیت خوب

سؤال مهمی که در این‏جا مطرح می‏باشد ، این است که بتن خوب چه بتنی است . می‏توان با توصیف بتن بد تا حدی مسأله را روشن نمود . بتن بد یا ضعیف بتنی است به روانی سوپ که پس از سخت شدن کرمو می‏شود و غیر ممکن و بسیار ضعیف خواهد بود . این ماده از اختلاط آب و سیمان و دانه‏های سنگی بدست آمده است و با کمال تعجب باید گفت که بتن خوب هم از همین مواد ساخته می‏شود لیکن تفاوت در میزان آگاهی از چگونه ساختن بتن می‏باشد . با آگاهی از چگونگی ساخت بتن خوب دو معیار کلی برای یک بتن خوب تعریف می‏شود :

بتن باید در حالت سخت شده و در حالت تازه ، زمانی که از مخلوط کن تخلیه شده و در قالب‏ها ریخته می‏شود ، مورد پذیرش واقع شود . به طور کلی روانی و غلظت بتن تازه باید طوری باشد که با وسایل موجود در کارگاه بتوان آن را متراکم نمود . همچنین چسبندگی مخلوط باید به حدی باشد که در ضمن حمل و ریختن بتن با وسایل موجود در مواد از یک دیگر جدا نشوند . البته موارد فوق مطلق نیست و به حمل بتن با وسایل از پایین باز شونده ، دامپرو یا کامیون‏های تخت بستگی دارد . البته حمل بتن با روش اول بسیار مناسب خواهد بود .

آب

یکی از اجزای اصلی بتون آب است ، بدون وجود آب هیچ واکنش شیمیایی در بتون انجام نمی‏گیرد . از نظر تئوری مقدار آب مورد نیاز برای بتون در حدود 20% وزن سیمان است ، اما در عمل برای بدست آوردن کارآیی لازم ، مقدار آب مصرفی تا حدود 30 الی 55 درصد افزایش می‏یابد . آب اضافی باعث حل شدن ژله سیمان شده و مقداری از آن وارد فعل و انفعال ذرات غیرفعال‏تر سیمان می‏شود و قسمت دیگری از آن در هوای مخلوط در بتون محبوس شده و فضاهای کوچک و میکروسکوپی را تشکیل می‏دهد ، در اثر تبخیر آب ، این فضاها خالی شده و مقاومت بتون را کاهش می‏دهد در سال‏های اخیر با استفاده از مواد روان ساز عالی نسبت آب به سیمان را کاهش داده و امکان ساخت بتون مرغوب ( مقاومت و دوام بالا ) حاصل شده است . مناسب‏ترین آب برای ساخت بتون ، آب آشامیدنی است ، آب‏های دارای املاح و کلرورهای مختلف برای بتون نامناسب و زیان آورند ، بتون در اثر ترکیبات مختلف اجزای سیمان با نمک‏های محلول در آب صدمه می‏بیند و در نهایت باید دقت کرد که در ساخت بتون از مصرب آب‏های راکد ، آب‏های باتلاقی ، آب‏های دارای املاح زیاد، آب دریا و آب‏های کثیف و مصرف شده ( فاضلاب‏های خانگی و صنعتی ) خودداری شود .

نسبت آب به سیمان در بتن

شرایط اجرا نسبت آب به سیمان

1- بتن با شرایط نفوذ ناپذیر

الف – در رویا رویی با آب صاف
5/0

ب – در رویا رویی با آب لب شور و آب دریا
45/0

2- بتن در معرض شرایط مرطوب و یخ زدن

الف – جدول ، آبرو ، جان پناه و مقاطع با ضخامت کم
45/0

ب – سایر مقاطع
5/0

پ – بدون کاربرد مواد یخ‏زدا
45/0

3- برای حفاظت بتن آرمه در برابر خوردگی هنگام رویارویی با نمک‏های یخ‏زداوآب‏های لب‏شور، آب دریا وترشحات حاصل ازآن 45/0

مواد مضاف

مواد مضاف ، مواد شیمیایی خاصی هستند که به صورت محلول و یا پودر عرضه می‏شوند . مواد مضاف به بتون افزوده می‏شود تا بعضی از خصوصیات بتون تازه یا سخت شده را تغییر دهد . چنان چه طرح اختلاط بتون به طور مطلوب انجام پذیرد، در بیشتر موارد به مواد مضاف نیازی نیست . نباید انتظار داشت که با مصرف مواد مضاف بتونی که با کیفیت نامطلوب ساخته شده به بتونی مناسب تبدیل شود . در بعضی موارد استفاده از مواد مضاف می‏تواند مناسب‏ترین طریق برای کسب نتیجه مطلوب باشد . این موضوع را باید به خاطر سپرد که استفاده از مواد مضاف باید دلایل فنی لازم را داشته باشد . از آنجا که مواد مضاف به مقدار کم به بتون افزوده می‏شود ، در هنگام مصرف به کنترل بسیار دقیقی نیاز دارد ، مهمترین مواد مضاف معرفی در بتون عبارتند از :

1- تسریع کننده‏ها ،

2- کندگیر کننده‏ها ،

3- کاهش دهنده آب معمولی ،

4- تسریع کننده با کاهش دهنده آب ،

5- کندگیر کننده با کاهش دهنده آب ،

6- ضد یخ ،

7- روان کننده‏ها و روان کننده‏های اعلاء ،

8- پوز و لانها ،

9- یکنواخت کننده حباب‏های هوا و گسترش دهنده منظم آن در تمامی حجم بتون ، 10- کاهنده نفوذپذیری بتون ،

11- آب بند کننده سطوح ساختمان ،

12- ترمیم کننده بتون .

فنداسیون

تعریف : شالوده یا فنداسیون قسمتی از یک سازه است که غالباً زیرتر از سطح زمین قرار می‏گیرد و نیروهای ناشی از سازه را به خاک یا بستر سنگی انتقال می‏دهد .

عملکرد فنداسیون :

تقریباً تمامی خاک‏ها تحت تأثیر نیرو ، به مقداری قابل ملاحظه فشرده می‏شوند که این مسئله باعث نشست سازه استوار بر آن می‏شود .

دو اصل اساسی در طراحی شالوده‏ها باید رعایت شود :

1- نشست کلی سازه به مقدار قابل قبول و جزئی محدود شود .

2- قسمت‏های مختلف سازه تا حد امکان نباید دارای نشست‏های نامساوی باشند .

در عمل برای محدود کردن نشست ، نیروهای ناشی از سازه را باید به لایه‏ای منتقل کنید ، که دارای مقاومت کافی باشد و برای کاهش تنش فشاری ، نیروهای وارده از سازه را در سطح وسیعی گسترده کرده به پی وارد می‏کنیم .

انواع شالوده‏ها

شالوده‏ها در حالت کلی به شالوده‏های دیوار و ستون تقسیم بندی می‏شوند . شالوده دیوار یک نوار از بتون مسلح به عرض بزرگتر از ضخامت دیوار است ( حداقل عرض 50 سانتی‏متر ) که بار دیوار را به سطح گسترده‏تری منتقل می‏کند ( شالوده نواری ) . شالوده‏های منفرد معمولاً به صورت مربع و گاهی به صورت مستطیل هستند . در بعضی از شالوده‏ها ممکن است مقطع به شکل ذوزنقه باشد . در بعضی حالت‏ها ، شالوده به صورت مرکب ( برای انتقال 2 تا چند ستون ) ساخت می‏شوند . در مواردی که مقاومت زمین در حد متقارض باشد ، از شالوده‏های ساده و مرکب استفاده می‏شود و زمانی که زمین مقاومت کافی ندارد ، از شالوده‏های گسترده یا صفحه‏ای استفاده خواهد شد .

علل استفاده از فولاد در بتن :

1- افزایش تنش کششی در بتون .

2- ترکیب بتن و فولاد در بتن مسلح

3- افزایش دوام بتن

4 - افزایش مقاومت برشی

5- افزایش مقاومت فشاری با استفاده از فولادهای جدید .

6- پیوستگی کامل بین فولاد و بتون در مقابل ترک‏های ناشی از کشش

انواع فولادهای مصرفی در بتن :

مقاومت فولادهای مسلح کننده معمولی در بتن 100 برابر مقاومت کششی بتوان و 10 برابر مقاومت فشاری بتون است . دو نوع فولاد برای ساختن میله‏های مسلح کننده ( آرماتور ) مورد استفاده قرار می‏گیرد . یکی فولاد نرم و دیگری فولاد با تنش جاری شدن بالا .

اگر میلگردها از نورد گرم فولاد نرم ساخته می‏شوند . مقاومت آن‏ها در حدود 2400-600 ، کلیوگرم بر سانتی‏مترمربع است . فولاد آجدار با تنش جاری شدن بالا یا از نورد گرم فولاد کم آلیاژ و یا به وسیله عملیات سرد روی فلز نرم به دست می‏آید فولاد کم آلیاژ را میفتوان از روی شکل برجستگی‏های سطحی آن از قولاد نرم تشخیص داد یا از شکل پیچیده‏اش از فولاد نرم تشخیص داد . در استاندار بتن ایران برای سه نوع فولاد AI ( میلگرد ساده ) ، AII ( میلگرد آجدار ) و AIII ( میلگرد آجدار پیچیده ) مقادیرحد جاری شدن بشرح زیر ارائه شده است .

AI = 2300 kg/cm2 , AII = 3200 kg/cm2 , AIII = 4200 – 5000 kg/cm2

حفاظت و انبار کردن میلگردهای فلزی :

به علت جذب آب و رطوبت محیط به وسیله میلگردهای فلزی و اکسید شدن فلز آهن و در نهایت کمتر شدن قطر موثر میلگرد فولادی که باعث کاهش مقاومت ساز ، بتنی می‏شود . لازم است که میلگردهای فولادی در محیطی خشک و سر پوشیده و دارای کمترین رطوبت نگهداری شوند قبل از مصرف لازم است از طریق برس زدن یا پاک کردن مکانیکی ، سطح فلز از زنگ پاک شود تا چسبندگی بتون و فولاد در حد مطلوب انجام گیرد . زنگ گیری میلگرد می‏تواند بطریق سند پلاست sand plast ( ماسه پاشی روی فلز ) نیز انجام شود .

انبار کردن میلگردها باید براساس قطر و اندازه آن‏ها و به صورت منظم و مجزا باشد . این روش موجب تسریع در کار می‏شود ، زیرا گروه برای انتخاب و آرماتور بندی براحتی می‏توانند میلگردهای مورد نیاز را انتخاب کنند . برای جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین سعی می‏کنند ه میلگردها را در ارتفاع مناسبی از سطح زمین قرار دهند . به نحوی که با گل و روغن در تماس نباشند . بعلاوه تمیزی محل انبار کردن باعث می‏شود ، که از زنگ زدگی میلگردها جلوگیری بعمل آید .

حداکثر قطر زنگ زدگی میلگردها :

زنگ زدگی سطحی خطری برای فولاد ندارد ، اما چنانچه زنگ به صورت پوسته در بیاید پوسته زنگ از روی میلگرد پاک شود . ( توسط برس سیمی یا روش سندپلاست ) . با توجه به پیش بینی‏هایی که در طراحی انجام می‏شود حداکثر ضخامت زنگ زدگی مجاز برابر قطر فولاد اصلی است .

میلگرد گذاری ساده شالوده‏ها

در عمل میلگردها به صورت شبکه‏ای در کف شالوده قرار داده می‏شود ( با احتساب فاصله پوشش بتون ) . برای ایجاد چسبندگی و انتقال مناسب نیرو از فولاد به بتون و بالعکس در کناره‏ها میلگردهای شبکه با خم 90 درجه به طول معین فرم داده می‏شوند ( 15 برای میلگرد ساده و 12 برای میلگرد آجدار ) . حداکثر فاصله آرماتورهای شبکه نمی‏تواند از 12 بیشتر باشد .

میلگرد انتظار در پی و طبقات

حداقل طول میلگرد انتظار در پی برابر 60 یا 60 سانتی‏متر است . حداقل طول میلگرد انتظار در طبقات برابر 50 یا 50 سانتی‏متر است . زاویه درصد انحراف در آرماتورهای ستون برابر است . براساس آئین B . S مقدار فولاد موجود در وصله نباید از 10% سطح مقطع ستون بیشتر باشد و باید حداقل فاصله‏ای برابر 10 میلی‏متر بین قفسه‏های فولادی در وصله وجود داشته باشد . ××× فاصله مرکز تا مرکز دو گروه از میلگردهای به هم بسته شده نباید از 150 میلی‏متر بیشتر باشد ابعاد میلگردهای آجدار یا مربع شکل پیچیده را می‏توان از ضرب عدد 1/1 در شماره اسمی آن‏ها بدست آورد .

پوشش بتن میلگردها

برای انتقال کامل نیروها از بتن به فولاد یا بلعکس لازم است که حداقل پوشش بتن برای میلگردهای کناری برابر 3 – 5/2 و برای میلگردهای داخلی برابر 5/2 باشد . ( پوشش کناری میلگردها در نواحی گرم و مرطوب به علت خورندگی شدید بتن و خطر زنگ زدگی فولاد به وسیله عوامل محیطی برابر 5 در نظر گرفته شود .

حداقل سطح مقطع میلگرد در شالودهای بتنی

حداقل سطح مقطع میلگرد در شالوده برابر 14 میلی‏متر است و حداکثر فواصل میلگرد در شبکه‏های کف نمی‏تواند از 12 بیشتر باشد در مورد دو شبکه که روی هم قرار می‏گیرند حداقل فاصله ارتفاعی 12 است ) .

شناژ افقی تحتانی ( شناژ رابط بین فونداسیون‏ها )

وظیفه شناژ ، کلاف کردن و مهار نمودن شالوده‏ها و فونداسیون‏ها است . به منظور مقابله با نیروهای افقی ( زلزله ، باد و غیره ) و یکنواختی نشست در ساختمان‏ها به کار می‏رود .

ستون و عملکرد آن

در عضوهایی که به طور عمده تحت تأثیر فشار محوری قرار دارند ، از نظر اقتصادی به صرفه است که قسمت اعظم بار به وسیله بتن تحمل شود (نظیر ستون‏ها) اما به دلایل مختلف همیمه فولاد در ستون بتنی به کار برده می‏شود ( در عمل عضو‏های بسیار کمی تحت تأثیر نیروهای محوری خالص قرار دارند . ) واگذاری قسمتی از تحمل نیروهای فشاری به فولاد ، صرفه جویی در مقطع ستون بتنی است . به طور کلی وظیفه ستون بتنی تحمل فشارهای محوری و گاهی جانبی و انتقال آن به قسمت پایین‏تر است . ( فنداسیوان‏ها و رادیه‏ها ) .

انواع ستون از نظر شکل مقطع :

الف : ستون‏های با مقطع مربع ، ( برای سهولت در باز و بسته کردن قالب ، پخ‏های کوچکی در لبه‏های ستون ایجاد می‏شود . ) ( حداقل ابعاد مقطع 30 × 30 سانتی‏متر )

ب : ستون‏های با مقطع مربع مستطیل ، ( حداقل ابعاد 40× 25 سانتی‏متر ) .

ج : ستون‏های با مقطع چند ضلعی منظم ، ( با طول حداقل ضلع 20 سانتی‏متر)

د : ستون‏های با مقطع دایره ( استوانه‏ای ) ، ( حداقل قطر مقطع 25 سانتی‏متر ).

پی‏های صفحه‏ای

در زمین‏هایی که تحمل باربری کافی برای مقابله با نیروهای وارد در ابعاد پی‏های معمولی وجود ندارد ، از پی صفحه‏ای ( رادیه ژنرال ، مت ، پی گسترده ) استفاده می‏کنند . این پی‏ها نیروها را در سطح گسترده‏ای پخش کرده و در نتیجه نیروی وارد را با توان باربری زمین متعادل می‏کند . در ساختمان‏های بلند که فشار وارد بر پی زیاد است معمولاً از این نوع پی برای انتقال نیرو به زمین استفاده می‏شود . در پی‏های صفحه‏ای ساده سیستم بار گذاری به صورت موازی بوده و در امتداد یا امتدادهای خاصی انجام می‏گیرد . در سیستم بارگذاری صفحه‏ای مرکب ، محدودیت بارگذاری در نقطه‏ای خاص یا در امتداد معین وجود ندارد . چون پی‏های موازی معمولاً دارای قسمت‏های عمومی و قسمت‏های خاص بارگذاری هستند ، فولاد گذاری در آن‏ها بدین صورت است که ابتدا تمام صفحه ، شبکه گذاری بتون ریزی می‏شود و سپس در قسمت‏های باربر ، با محاسبه دقیق بارهای وارده شبکه میلگردهای خاصی طراحی و اجرا می‏گردد که با شبکه زیرین متصل می‏شود .

نکاتی که باید در بتن ریزی سازه‏ها مسلح رعایت کرد :

این نکات عمدتاً عبارتند از :

1- نظافت محیط کار ،

2- قرار دادن مصالح در محل‏های مشخص ،

3- شستن و تمیز کردن مرتب دیگ بتن ساز پس از هر مرحله کاری از بتن سازی

( بعد از پایان بتن سازی در هر مرحله ) به نحوی که بدنه داخلی دیگ تمیز شده و ذرات بتن سخت شده در داخل دیگ باقی بماند ،

4- در هنگام بتن ریزی بتن اضافی در کناره قالب‏ها نریزد ( و در حالت وقوع اتفاق به صرعت بتن ریزی بتن اضافی در کناره قالب‏ها نریزد ( و در حالت وقوع اتفاق به سرعت بتن اضافی جمع آوری و محیط کار تمیز شود ) ،

5- پس از بتن ریزی لازم است که سطح بتن تا خودگیری اولیه مرطوب نگه داشته شود . ( هر چه دمای هوا بیشتر باشد شدت مراقبت بیشتر می‏شود ) ،

6- در ویبره کردن و ارتعاش بتن باید دقت شود که مقدار ارتعاش به اندازه کافی باشد نه کم و نه زیاد . ویبره زیاد موجب جدا شدگی دانه‏های سنگی بتن شده و ویبره کم تراکم لازم را ایجاد نکرده و بتن متخلخل و کرمو می‏شود ) ،

7- از تماس میله ویبراتور با میلگردها و بدنه قالب اجتناب شود ، 8- به مجرد مشاهده اولین غشاء درخشان ملات سیمان ویبره متوقف شود ،

9- میله ویبره باید به صورت عمودی در مخلوط بتون فرو برده شود و حداکثر فاصله دو ویبره مجاور 60 سانتی‏متر بیشتر نباشد ،

10- پس از بتن ریزی و ویبره کردن بتن تا کسب مقاومت اولیه به دقت محافظت و نگهداری شود ،

11- در مناطقی که به علت گرمای فوق‏العاده هوا امکان تبخیر آب بتن زیاد بوده و یا بارندگی شدید باعث شسته شدن ملات سیمان بتن می‏شود باید سطح بتن با مواد پلیمری ( مواد مضاف و اترپروف ) پوشش شود ،

12- از بارگذاری قبل از خودگیری بتونی باید به شدت اجتناب شود . هم چنین بتن در مقابل عوامل خورنده محیطی و صدمات فیزیکی کاملاً محافظت و نگهداری شود .

بتن ریزی در هوای گرم

در هوای گرم با نظر دستگاه نظارت باید تدابیری اتخاذ گردد که بتن آب خود را سریعاً در اثر تبخیر از دست ندهد . برخی از این تدابیر که در طول مدت حمل ، جادادن ، گرفتن و سخت شدن بتن بسته به میزان بالا بودن درجه حرارت و سرعت جریان هوا اتخاذ می شود ، عبارتند از :

متوقف کردن بتن ریزی در گرمترین ساعات روز و در صورت امکان انجام عملیات بتن ریزی در شب .

مصرف آب سرد با افزودن یخ در مخازن آب و یا ریختن یخ خرد شده در داخل آب اختلاط .

عایق بندی حرارتی منبع آب اختلاط و خط لوله و استفاده از رنگ سفید جهت انعکاس اشعه خورشید .

حفاظت دانه های سنگی انبار شده از تابش آفتاب یا خنک کردن آن بوسیله پاشیدن آب .

حفاظت سیمان مصرفی از تابش آفتاب و احتراز از مصرف سیمان گرم .

خود داری از مصرف سیمان خیلی خشک .

پوشاندن ظروف حمل بتن .

آب پاشی و مرطوب کردن سطح خارجی قالبها قبل و بعد از بتن ریزی به اندازه لازم .

ریختن سریع بتن در کوتاهترین مدت پس از اختلاط .

بکار بردن مواد افزودنی روان کننده – کند گیر کننده با تأیید دستگاه نظارت .
هر جا که ضروری باشد بایستی آب پاشی روی سطوح خشک و پوشاندن بتن با حصیر یا گونی مرطوب و همچنین روی آرموتورهائی که قرار است با بتن جدید در تماس باشد ، انجام گردد تا عمل جذب آب بتن تازه و تبخیر آن به حداقل برسد .
در ضمن دمای بتن ریخته شده در محل بلافاصله پس از بتن ریزی نباید بیش از 21 درجه سانتیگراد باشد .

بتن ریزی در هوای سرد

بطور کلی وقتی بتن با سیمان پرتلند معمولی بدون مواد افزودنی ساخته می شود باید تا 24 ساعت بعد از بتن ریزی درجه حرارت محیط بالاتر از صفر درجه سانتیگراد باشد .

انبار کردن دانه های سنگی در محیط محفوظی که کمی گرم باشد .

کمی افزایش سیمان محتوی و کمی کاهش نسبت آب به سیمان .

عدم استفاده از شن و ماسه ، سیمان و یا آب یخ زده .

بکار بردن مواد افزودنی تسریع کننده گیرش بتن .

گرم کردن آب اختلاط تا حداکثر 60 درجه سانتیگراد .

بکار بردن مواد افزودنی روان کننده و تسریح کننده گیرش بین و هوازا .

کاهش مدت زمان بین تهیه و ریختن بتن در قالبها

حفاظت مخلوط کننده از سرما .

بکارگیری قالبهای چوبی با ضخامت زیاد و یا استفاده از قایق در قالبهای فلزی .

حفاظت سطح بتن در مقابل هوای سرد .

بتن ریزی بداخل شبکه آرموتورها

در موقع بتن ریزی از میان آرموتور باید دقت لازم را بعمل آورد که اختلالی در دانه بندی رخ ندهد . در قسمت پائین تیرها که تراکم آرموتور بیشتر است و بتن ریزی آن مشکل میباشد از یک لایه ملات ماسه سیمان به ضخامت 10 الی 15 میلیمتر با همان عیار بتن مصرفی جهت پوشاندن سطح قالب قبل از انجام بتن ریزی می بایست استفاده نمود در ضمن توجه گردد که بتن روی سر رزوه زده شدهء میل گرده های انتظار و همچنین صفحات بیس پلیت ریخته نشود .

قالب بندی ( مقدمه )

قالب بندی یکی از مشکل‏ترین و پر هزینه‏ترین قسمت‏های اجرایی سازه‏های بتون آرمه است . اغلب پیمانکاران ساختمان ادعا می‏کنند که هزینه قالب بندی همیقه با قیمت‏های مصوب سازمان برنامه مطابقت نداشته و باعث ضرر و زیان پیمانکار می‏شود . به طور کلی می‏توان گفت که حدود 35 الی 60% مخارج هر اسکلت بتونی به قالب بندی اختصاص دارد .

نقش قالب بندی :

قالب بندی‏ها غالباً عناصر موقتی می‏باشند که شکل و منظره ظاهری کار را تأمین نموده و بتن تازه را ، تا زمانی که سخت شود ، نگاه می‏دارند .

چون قالب بندی باید شکل و منظره ظاهری ساختمان را تأمین کند و مدتی که کارکنان برای جاگذاری قالب و برداشت آن صرف می‏کنند قابل ملاحظه است لذا قالب را باید جزو عناصر اصلی و اساسی اجرای ساختمان محسوب داشت از این جهت باید دقت ویژه در مراحل مختلف کار یعنی تهیه طرح و حساب‏های غنی و شرایط کار گذاری و برداشت قالب‏ها و رعایت مراتب برای این که مصرف دوباره آن میسر باشد ، به عمل آید تا مشخصات قرار داد با حداقل هزینه رعایت و عملی گردد

هدف از قالب بندی

قالب بندی مجموعه‏ای است برای در بر گرفتن بتون و حفظ آن تا زمان سفت شدن و رسیدن به مقاومت کافی که شامل : رویه ، بدنه ، پشت بندها ، حایل‏ها و چپ و راست‏ها ، میله‏های تنظیم و غیره می‏باشد .

انواع قالب

1- قالب آجری :

در اغلب ساختمان‏های مسکونی کوچک برای پی‏سازی از قالب‏های آجری استفاده می‏شود . نحوه کار بدین ترتیب است که پس از گود برداری و آماده سازی کف پی‏ها و اجرای بتون مگر ( بتون با عیار 150 کیلوگرم سیمان ) در دو طرف پی دیوارهای آجری با ارتفاع معین ساخته می‏شود . در بعضی مواقع سطح داخلی دیوارها را اندود کرده و یا با صفحات پلاستیکی پوشش می‏دهند . این دیوارها در بعضی مواقع پس از خودگیری بتون برداشته شده ، و در بعضی مواقع دیگر به عنوان قالب دائمی در زمین باقی می‏ماند . در اجرای خوب معمولاً آجرها را زنجاب کرده و از ملات سیمانی جهت اندود نمای داخلی استفاده می‏کنند .

2- قالب چوبی :

چوب یکی از متداولترین و قدیمی‏ترین مصالح مصرفی در قالب بندی است . سبکی و سهولت کاربرد آن از عوامل مهمی است که باعث شده چوب یکی از مصالح قالب بندی بتون شناخته شود . چوب‏های چند لایه از بهترین مصالح قالب بندی شناخته شده است . ( به علت مقاوم بودن ، تاب بر نداشتن ، صیقلی بودن سطحی و نفوذ ناپذیری ) قالب‏های چوبی در پی‏ها ، قسمت‏های باربرساده ، تیر ، سقف ، نما ، دیوارهای باربر و غیرباربر و . . . کاربرد وسیع دارند . بعضی قالب‏های چوبی به صورت پیش ساخته ، ساخته شده و به صورت قطعاتی آماده شده و در محل اجرا قطعات به یکدیگر متصل می‏شوند .

مهم‏ترین ترکیبات سیمان S3C و S2C می‏باشد که سیلیکات‏های کلسیم گفته می‏شود و مقاومت‏های سیمان تحت تأثیر این دو ترکیب می‏باشد C3S گیرش سریع دارد ولی C2S گیرش کندتری دارند و گیرش اولیه تحت تأثیر C3S می‏باشد .

C3A ( تری کلسیم آلومینات ) مقدار کمی در سیمان موجود است و تأثیری در مقاومت بتن ندارد و بجز مقدار کمی در روزهای اول و از ویژگی‏های دیگر C3A مقدارگرمایی زیادی در خلال روزهای اول آزد می‏کند و در تولید سیمان در مرحله تولید در ترکیب اکسید سیلیس سهولت ایجاد می‏کند و از نکات منفی C3 این است که مورد حمله سولفات‏ها قرار می‏گیرد و سیمان ضد سولفات مقدار آن نباید بیشتر از 5 درصد باشد .

3- قالب فلزی :

قالب‏های فلزی معمولاً فولادی‏اند ، که بشکل ورق‏های نازک 3 تا 5 میلی‏متری و یا صفحات ضخیم‏تر 7 تا 12 میلی‏متری به کار برده می‏شوند . از این صفحات برای ساختن قطعات استاندارد شده ( صاف یا انحنادار ) که بتوان در شرایط مختلف با اتصال آن‏ها به یکدیگر به کار برد ، استفاده می‏شود . اکثر مواردی که این نوع قطعات به کاربرده می‏شود ، در پیش سازی قطعات ساده مشابه هم به تعداد خیلی زیاد است .

پوسته‏ها را گاهی با آسیا آلومینیم می‏سازند که بسیار سبک‏تر از پوسته‏های فولادی است . ( وزن مخصوص 7/2 در مقابل 8/7 فولاد ) و دارای این مزیت است که زنگ نمی‏زند و ارزش آن پس از استفاده بیشتر از ازش فولاد مشابه است . عیب آن گرانی قیمت و حساسیت به بعضی سیمان‏ها ( سیمان پرتلند ) و همچنین بیشتر از فولاد به بتن می‏باشد .

با پیشرفت صنعت قالب سازی ، استفاده از قالب‏های فلزی در دنیا رواج بیشتری یافته است . اکثر قالب‏های قطعات پیش ساخته بتونی ، فلزی هستند . قالب‏های ویژه برای تکرار ساخت قطعات بالای 60 مرتبه طراحی می‏شوند ، بعضی از این قالب‏ها 10 هزار بار ضریب تکرار دارند و از کیفیت و کارآیی بسیار بالایی برخوردار هستند . برخی از قالب‏ها به صورت مجموعه‏ای ( مانند قالب‏های تونلی که همزمان مجریان را قادر می‏سازد تا بتون ریزی یک طبقه از ساختمان شامل دیوار و سقف را اجرا کنند . ) می‏تواند سرعت اجرا را در ساخت مجموعه‏های مسکونی و برج‏های بلند ساختمانی تا حد زیادی افزایش دهد .

نحوه متصل کردن قالب‏های فلزی :

این قالب‏های در ابعاد از پیش تعیین شده توسط شرکت ، متناسب با نوع کار درخواست داده می‏شود و پس از ساخت آن‏ها در کارخانه‏های ذوب آهن برای پیمانکار فرستاده می‏شوند . ابعاد قالب‏هایی که در این کار مورد استفاده قرار گرفت قالب‏های 1 متری با عرض 30 سانتی‏متر و همچنین قالب‏هایی به طول 50 و 10 و 30 سانتی‏متری با عرض‏های متفاوت می‏باشد .

البته از قالب‏های مدور نیز به عنوان قالب‏های ستون استفاده می‏شود این قالب‏ها که طرز کار با آن‏ها بسیار آسان است طبق سفارش شرکت و متناسب با مقطع ستون‏ها ساخته می‏شود .

طریقه اتصال این قالب‏های فلزی بوسیله گوه‏های فلزی به شکل ذوزنقه‏ای می‏باشد که بوسیله ضربه درون جاهای مخصوص خود محکم می‏شوند و باعث یکپارچه شده قالب‏ها می‏گردند . پس از آماده شدن قالب‏ها و در واقع پایان کار قالب بندی توسط استاد قالب بند بتن ریزی انجام می‏شود که در صفحات بعد بطور کامل در مورد نحوه بتن ریزی صحبت خواهیم کرد .

4- قالب‏هایی از جنس مواد شیمیایی ( فایبه گلاس ، پلی‏اتیلن و غیره ) :

این قالب‏ها معمولاً در قستم بدنه قالب کاربرد زیادتری دارد ولی در بعضی مواقع نگهدارنده‏ها و پشت بندها نیز از فایر گلاس و پلی اتیلن ساخته می‏شود . مزیت ویژه آن‏ها ، سبکی فوق‏العاده و نفوذ ناپذیری و سرعت اجرایی زیاد است .

5- قالب‏های رونده و یا قالب‏های لغزنده :

این قالب‏ها عموماً هیدرولیک بوده و برای بتون ریزهای یکنواخت و در ارتفاع یا در سطح افقی مورد استفاده قرار می‏گیرند . احساس حرکت در این قالب‏ها ، لغزش میله‏های نگهدارنده قالب در داخل پمپ‏های هیدرولیکی است . با تنظیم سرعت حرکت قالب‏های لغزنده می‏توان در برخی از سازه‏های بتونی ، بتون ریزی پیوسته اجرا کرد .

شمع فلزی

شمع فلزی وسیله‏ای است که برای نگهداری و استقرار قالب‏های سقفی و ثابت نگاه داشتن ستون‏های تکی مورد استفاده قرار می‏گیرد . شمع‏ها به طور عمده از لوله ساخته شده است و در طول لوله سوراخ‏هایی تعبیه شده که به توان از طریق آن‏ها ارتفاع شمع را زیاد یا کم کرد .

هزینه قالب بندی :

هنگامی که تخمین هزینه یک قسمت از ساختمان مطرح است ، معمولاً هزینه‏های مختلف مربوط به یک مترمکعب بتن کار شده مورد نظر واقع می‏گردد . واضح است که هر قدر هیکل ساختمان پیچیده‏تر ، مثلاً نازکتر یا بلندتر باشد ، سهم قالب بندی در هزینه آن بیشتر خواهد بود .

در جدول زیر به طور نمونه حدود زمان مصرف شده توسط کارگران برای اجرای یک مترمکعب بتن داده شده است .

نوع کار مقدار برای هر مترمکعب بتن زمان مصرف شده مدت کل

قالب بندی آرماتور بتن 4 تا 6 متر مربع 2 تا 3 ساعت/ مترمربع 8 تا 18 ساعت

100 کیلوگرم 7 تا 10 ساعت/ 100کیو 7 تا 10 ساعت

یک متر مکعب 3 تا 8 ساعت/ مترمربع 3 تا 8 ساعت

مترمکعب مسلح قالب بندی شده 18 تا 36 ساعت

مواد آزاد کننده قالب

عملکرد کلی این مواد تشکیل قشر نازکی بر روی بدنه قالب است تا از چسبیدن بتون و قالب جلوگیری کند و یا در هنگام باز کردن قالب صدمه‏ای به سازه بتونی وارد نشود .

انواع مواد آزاد کننده قالب عبارتند از :

1- مایع آزاد کننده ،

2- کرم روغنی قالب ،

3- ماده آزاد کننده شیمیایی ،

4- واکس مخصوص قالب ،

5- رنگهای جدا کننده ، ، 6- روغن بدون مایع سطحی ،

7- مخلوط آب و روغن ،

زمان و نحوه باز کردن قالب‏ها :

مدت زمان لازم از موقع بتن ریزی تا هنگام جدا سازی قالب‏ها ، در کارهای مختلف متفاوت است . مقدار آن بستگی به نوع بتون استفاده شده ، آب و هوا ، شرایط محیطی محل اجرا و نحوه عمل آوری بتن دارد . به طور کلی مناسب‏ترین زمان برای باز کردن قالب ، براساس مقاومت بتون و نحوه تأثیر این مقاومت برسایر قسمت‏ها تعیین می‏شود . زمان باز کردن قالب‏های زیر تیرها و سقف‏ها طولانی‏تر از زمان باز کردن قالب‏های جانبی است . برای جدا سازی باید دقت لازم به عمل آید ، تا به گوشه‏ها و لبه‏های بتون آسیبی وارد نشود . پس از جدا سازی قالب نیز باید تا مدتی از برخورد هر گونه جسمی به سازه بتونی جلوگیری شود . قبل از آزاد سازی بخش‏های زیرین قالب‏بندی و حائل‏ها ، لازم است با دقت درگیری بین قالب و سطح بتن را آزاد ساخته ، پس از اطمینان کافی از استحکام بتن ، قالب‏ها را به آرامی از یکدیگر جدا کنیم . لازم است بلافاصله پس از جدا سازی قالب از بتن عمل آوری بتن آغاز شود .

‹‹ حداقل زمان لازم قبل از جدا سازی قالب‏ها ( از آئین نامه 110 CP ) ››

قالب درجه حرارت سطح بتون

0C16
0C7

قالب‏های عمودی برای ستون‏ها ، دیوارها و تیرهای بزرگ 9 ساعت 12 ساعت

سطوح دال‏ها ( حائل‏ها در جای خود باقی است ) 4 روز 7 روز

سطوح تیرها ( حائل‏ها در جای خود باقی است ) 8 روز 14 روز

حائل دال‏ها 11 روز 14 روز

حائل تیرها 15 روز 21 روز

انواع سیمان :

سیمان پرتلند با توجه به کاربرد آن‏ها و ترکیبات به 5 نوع تقسیم می‏شوند :

1- سیمان نوع 1 : ( معمولی ) این نوع سیمان بیشترین کاربرد را داشته و برای ساخت بتن جهت ساختمان‏ها ، جاده‏ها و کلیه کارهایی که نیاز به خواص خاصی نیست و خطر تهاجم اسیدها و سولفات وجود ندارد مورد استفاده قرار می‏گیرد .

2- سیمان نوع 2 : زمانی که بدلیل حمله متوسط سولفات‏ها احتیاط مهم باشد مانند سازه‏های مجاور آب‏های زیر زمینی که غلظت سولفات در آن‏ها بالاتر از آب‏های معمولی است اما به طور معمول شدید نیست ( سولفات مانند So4 در نمونه‏های آب 1500-150ppm و درصد سولفات محلول در نمونه‏های خاک 0.10 – 0.20 ) در این صورت از سیمان پرتلند نوع 2 استفاده می‏شود . سیمان نوع 2 عموماً گرمای کمتری را با سرعت کمتری نسبت به نوع 1 آزاد می‏کند . با چنین گرمایی هیدراسیون متوسط سیمان نوع 2 می‏تواند در سازه‏های نسبتاً حجیم مانند پل‏های بزرگ - دیوارهای حائل سنگین بکار می‏رود . استفاده از این نوع سیمان باعث جلوگیری از افزایش دما می‏شود که بویژه در هوای گرم حائز اهمیت است .

3- سیمان نوع 3 : سیمان پرتلند نوع 3 یک سیمان با مقاومت زودرس است که مقاومت‏های بالا را در مدت زمان کوتاهی معمولاً یک هفته یا کمتر کسب می‏کند . زمانی که نیاز باشد قالب‏ها حتی‏الامکان زود باز شوند یا زمانی که سازه باید سریعاً مورد بهره برداری قرار گیرد یا در هوای سرد به منظور کاهش دوره عمل آوری بتن از این نوع سیمان استفاده می‏شود . از ویژگی‏های این نوع سیمان مقدار C3S آن زیاد و باید حداقل 70 درصد باشد و دوم این که سطح مخصوص زیاد است .

4- سیمان نوع 4 : سیمان نوع 4 یک نوع سیمان با حرارت هیدراسیون کم است در جایی که میزان و مقدار حرارت تولید شده باید حداقل باشد مورد استفاده قرار می‏گیرد روند کسب مقاومت نسبت به نوع 1 کندتر است و از این نوع سیمان در سازه‏های بتنی حجیم مانند سدهای ثقلی بزرگ بکار می‏رود که در چنین سازهای افزایش دما بر اثر گرمای ایجاد شده در هنگام سخت شدن بتن عامل بحرانی است . از ویژگی‏های این نوع سیمان مقدار C3S و C3A آن کم است .

* منبع : اداره عمران ایالات متحده 1975

5- سیمان نوع 5 : سیمان نوع 5 یک سیمان ضد سولفات است که جاها و سازه‏هایی که اثر شدید سولفات وجود دارد و بتن در معرض اثر شدید سولفات قرار می‏گیرد و یا زمانی که خاک یا آب‏های زیرزمینی دارای مقدار زیادی سولفات می‏باشند بکار می‏رود . اثر سولفات شدید زمانی است که مقدار آن در آب و یا خاک بدین صورت می‏باشد .

سولفات ( مانند SO4 ) در نمونه‏های آب 10000 تا 1500 ppm و در محلول خاک 2 تا 0.20 درصد باشد در صورتی که مقدار سولفات در آب و یا محلول خاک از مقادیر فوق‏الذکر بیشتر باشد از


دسته‌بندی نشده

سایت ما حاوی حجم عظیمی از مقالات دانشگاهی است . فقط بخشی از آن در این صفحه درج شده شما می توانید از گزینه جستجو متن های دیگری از این موضوع را ببینید 

کلمه کلیدی را وارد کنید :

دسته بندی: دسته‌بندی نشده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دسته‌بندی نشده

2 (15943)

اخلاق زیست محیطی(1) نویسنده : روبرت الیوت مترجم : مرضیه سلیمانی     66666b6666666666 اخلاق زیست محیطی چیست؟ پارک ملی کاکادو(2)، در منطقه حفاظت شده شمال استرالیا، شامل بیشه‌زارهای تنومند، باتلاق‌ها و آبراهه‌هایی است که ادامه مطلب…

2

2 (15941)

FREQUENCIES VARIABLES=Tarikh Adabeiat       777777     /NTILES=4   /NTILES=10   55555555555   /STATISTICS=STDDEV VARIANCE RANGE MINIMUM MAXIMUM SEMEAN MEAN MEDIAN MODE SUM SKEWNESS SESKEW KURTOSIS SEKURT   /BARCHART FREQ   /ORDER=ANALYSIS. Statistics Tarikh Adabeiat N Valid 40 40 Missing 0 0 Mean 94.9750 85.7500 Std. Error of Mean 9.57477 9.78203 Median 96.0000 75.0000 ادامه مطلب…

دسته‌بندی نشده

2 (15940)

• تعریف مشارکت از دیدگاه سازمان ملل متحد: مشارکت عبارت است از کوشش همه جانبه و سازمان یافته براى در دست گرفتن سرنوشت کسانى که تاکنون از این امتیاز محروم بوده ‏اند.       ادامه مطلب…

background

برای پیدا کردن مطالب مشابه در این سایت ، از قسمت جستجو استفاده کنید 

کلمه کلیدی را وارد کنید :

[do_widget id=search-4]